https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-zakazane-zimni-lezeni-ve-velke-kotline-dostali-horolezci-pokutu-20-tisic-korun
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za zakázané zimní lezení ve Velké kotlině dostali horolezci pokutu 20 tisíc korun

21.1.2022 16:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Lezci zachycení na snímku stráže přírody.
Lezci zachycení na snímku stráže přírody.
Foto | Petr Šaj / Agentura ochrany přírody a krajiny
V minulém týdnu se dva členové horolezeckého svazu vydali s mačkami a cepíny do centra Velké kotliny v národní přírodní rezervaci Praděd. Jak o výpravě informuje Agentura ochrany přírody a krajiny, horolezci se věnovali celodennímu zimnímu lezení na laně v místě, kde přesně před rokem tragicky zahynul mladý skialpinista. Vyrazili přesto, že si byli zákazu vstupu do rezervace předem vědomi. Důvodem omezení vstupu je zde vedle ochrany jedné z nejcennějších lokalit Jeseníků také hledisko bezpečnostní. Jedná se totiž o nejaktivnější lavinový prostor v Jeseníkách.
 
„Při odchodu z lokality jejich totožnost zjistila stráž přírody. Protože ochrana přírody spolupracuje s Policií ČR, byla v dosahu i její hlídka. V tomto týdnu dostali pokutu v celkové výši dvaceti tisíc korun. Velkou část přestupků přitom řešíme domluvou, protože víme, že lidé mnohdy dělají chyby pouze z neznalosti. V tomto případě ale horolezci při projednávání přestupku uznali, že o zákazu vstupu věděli předem,“ konstatuje Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Agentura ochrany přírody a krajiny informuje, že stejně jako v minulých letech budou nejcennější partie Jeseníků pravidelně hlídat ochránci přírody společně s policisty. Takto kombinované terénní hlídky se podle agentury velmi osvědčily a jsou pozitivně vnímány značnou částí veřejnosti. Vedle ochrany přírody je to i prevence proti zbytečným úrazům.

„Chráněná krajinná oblast Jeseníky má 740 kilometrů čtverečních, po většině území mohou lidé chodit bez jakýchkoli omezení. Ty nejcennější partie tvoří jen 5 % celé CHKO a jsou vyhlášené jako národní přírodní rezervace. Kvůli zachování zdejší přírody se do nich může jen po značených cestách," vysvětluje Petr Šaj. Mnozí lidé ale mají pocit, že pokud je sníh, mohou kamkoli. "Svou jízdou ve volném terénu ale hranami lyží poničí množství odrůstajících mladých stromků a ruší vzácné druhy živočichů ve velmi náročném zimním období,“ upozorňuje Petr Šaj.

Velká kotlina
Velká kotlina
Foto | Petr Šaj / Agentura ochrany přírody a krajiny

Základním a společným pravidlem pro pěší, skialpinisty, běžkaře, snowboardisty a další je respektovat celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích (široká oblast Pradědu, Šerák - Keprník, Králický Sněžník, Rejvíz, Skřítek). Při dodržení tohoto pravidla se turisté vyhnou i nebezpečným lavinovým katastrům.

Současně také platí ustanovení lesního zákona (a to nejen v CHKO, ale i mimo), který v lesích zakazuje pohyb na lyžích (na kole, na koni, na saních) mimo lesní cesty a značené trasy.

„Doporučení je jednoduché – plánovat výlet s rozumem, s ohledem na aktuální situaci a své schopnosti a možnosti. V Jeseníkách je velké množství značených tras, lesních cest mimo rezervace, kam lze vyrazit i na skialpové túry,“ dodává Petr Šaj.

Český horolezecký svaz se o události dozvěděl na základě dotazu Ekolistu, a podle jeho vyjádření nemá svaz žádné bližší informace o tom, zda se opravdu jedná o členy Českého horolezeckého svazu, a proto se k němu nemůže konkrétněji vyjádřit.

"Snažíme se soustavně informovat jak své členy, tak ostatní lezce o podmínkách, které musí při horolezeckých aktivitách zejména v chráněných územích dodržovat a upozorňujeme je na rizika, která z nerespektování podmínek a pravidel plynou. Jsme přesvědčeni, že většina lezců se chová odpovědně, nicméně příklad z Jeseníků ukazuje, že se najdou výjimky. S jednáním lezců, kteří porušili zákazy platící na území národní přírodní rezervace, nemůžeme v žádném případě souhlasit," stojí ve vyjádření Českého horolezeckého svazu.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist