https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zacalo-forum-evropskeho-programu-pro-pozorovani-zeme-copernicus
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začalo fórum evropského programu pro pozorování Země Copernicus

11.6.2018 00:28 | PRAHA (ČTK)
Program Copernicus zřídila Evropská komise hlavně kvůli sledování stavu životního prostředí a bezpečnosti. Získává data z družic Sentinel 1- 5 a částečně i z některých dalších satelitů. Má i pozemskou část, kterou tvoří síť měřících zařízení na povrchu Země, ve vodě a ve vzduchu. / Ilustrační foto
Program Copernicus zřídila Evropská komise hlavně kvůli sledování stavu životního prostředí a bezpečnosti. Získává data z družic Sentinel 1- 5 a částečně i z některých dalších satelitů. Má i pozemskou část, kterou tvoří síť měřících zařízení na povrchu Země, ve vodě a ve vzduchu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | cooltour
Významní světoví odborníci na monitorování životního prostředí minulý týden začali v Praze diskutovat o současném stavu evropského programu Copernicus, který slouží k družicovému sledování zemského povrchu. Dvoudenní fórum se zaměřilo na možnosti využití dat ze satelitů Sentinel, na výstupy ze senzorů umístěných na povrchu Země a také na aplikace, ve kterých je možné informace z tohoto systému v Česku využít.
 

Program Copernicus zřídila Evropská komise hlavně kvůli sledování stavu životního prostředí a bezpečnosti. Získává data z družic Sentinel 1- 5 a částečně i z některých dalších satelitů. Má i pozemskou část, kterou tvoří síť měřících zařízení na povrchu Země, ve vodě a ve vzduchu. Tato zařízení jsou umístěná v různých zemích EU a jejich data slouží k ověření a rozšíření toho, co se dá zjistit z družic.

Informace slouží vládám členských států k plánování politiky například v oblasti životního prostředí, ale i zemědělství nebo dopravy. Díky družicím lze sledovat využití krajiny, výstavbu budov, dopravní sítě, ale také vytvářet digitální modely terénu nebo ortofotomapy povrchu. Část získaných dat se týká i změny klimatu, například sledování hladiny moří nebo tání ledovců. Využívat je mohou i zástupci veřejné správy a soukromého sektoru, a to bezplatně.

Program vznikl po roce 2000, Česko se do něj zapojilo až v roce 2006. Název Copernicus má program až od roku 2012, předtím se označoval zkratkou GMES (Global Monitoring for Environment and Security). Jeho první družice zamířila na oběžnou dráhu v roce 2014. V Česku program řídí Národní sekretariát GEO/Copernicus, ve kterém jsou zástupci ministerstev životního prostředí, dopravy, školství a také lidé z Českého hydrometeorologického ústavu a z agentury Cenia.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist