https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zachrana-zeme-by-mela-mit-prednost-pred-lety-do-vesmiru-rekl-princ-william
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záchrana Země by měla mít přednost před lety do vesmíru, řekl princ William

14.10.2021 14:29 | LONDÝN (ČTK)
Williama k ekologickému aktivismu inspiroval jeho otec, princ Charles, který se tématem zabýval dříve než většina lidí. Charles se spolu s Williamem a svou matkou královnou Alžbětou II. plánuje zúčastnit konference OSN o klimatu COP26, kterou 31. října hostí skotské Glasgow.
Williama k ekologickému aktivismu inspiroval jeho otec, princ Charles, který se tématem zabýval dříve než většina lidí. Charles se spolu s Williamem a svou matkou královnou Alžbětou II. plánuje zúčastnit konference OSN o klimatu COP26, kterou 31. října hostí skotské Glasgow.
Foto | Royal Navy / Wikimedia Commons
Britský princ William vyzval, aby se miliardáři místo cest do vesmíru soustředili na záchranu planety Země. V rozhovoru, který dnes odvysílala stanice BBC, také varoval před "klimatickou úzkostí", kterou podle něj trpí mladší generace,
 

"Potřebujeme, aby se některé z největších mozků a myslí na světě soustředily na opravení této planety, ne na hledání dalšího místa, kam bychom mohli jít žít. Myslím, že to mě nakonec dostalo - je opravdu velmi důležité se soustředit na tuto planetu, nevzdávat se a neodlétat do vesmíru, abychom se pokusili vymyslet řešení do budoucna," řekl William, vévoda z Cambridge. Dodal, že sám nemá absolutně žádný zájem letět do vesmíru a zdůraznil, že stále přetrvávají zásadní otázky kolem uhlíkové stopy takových letů.

William se stanicí hovořil před vyhlášením soutěže o cenu za přínos k řešení největších problémů životního prostředí, která nese název The Earthshot Prize. Princ vyhlásí prvních pět laureátů v neděli.

Princ také varoval, že mezi mladými lidmi, jejichž "budoucnost je v podstatě neustále ohrožená", dochází k "nárůstu klimatické úzkosti". William, který má tři děti - osmiletého George, šestiletou Charlotte a tříletého Louise - apeloval na dospělé, aby si vzpomněli, jak rádi jako malí chodili do přírody a nepřipravovali o to budoucí generace. "Byla by to absolutní tragédie, kdyby tady o 30 let později seděl prince George a stále hovořil o záchraně planety," dodal.

Williama prý k ekologickému aktivismu inspiroval jeho otec, 72letý princ Charles, který se tématem zabýval dříve než většina lidí. Charles se spolu s Williamem a svou matkou královnou Alžbětou II. plánuje zúčastnit konference OSN o klimatu COP26, kterou 31. října hostí skotské Glasgow.

Podle agentury Reuters William v rozhovoru zjevně narážel na rostoucí popularitu turistických letů do vesmíru. Naposledy se do vesmíru ve středu podíval hollywoodský herec William Shatner, který v seriálu Star Trek ztvárnil postavu kapitána Jima Kirka. S dalšími třemi turisty-astronauty ho vynesla raketa New Shepard společnosti Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose. Prvního letu Blue Originu, který se uskutečnil 20. července, se zúčastnil i Jeff Bezos s bratrem Markem. Prvním turistickým letem předstihla Blue Origin o devět dnů firma Virgin Galactic jiného miliardáře Richarda Bransona, který byl na jeho palubě. Ve vesmírném byznysu dále podniká miliardář Elon Musk. Lodě společnosti SpaceX dopravují na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) náklad i posádky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.10.2021 21:57
Naprostý souhlas.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.10.2021 07:43 Reaguje na Karel Zvářal
jj
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.10.2021 09:15
Tak alespoň v tomto mají princátka moje sympatie. Pálit něco pro zábavu
je zhovadilost bohatých, kteří pouze ukazují, na co mají. Jakýpak má
pro vědu přínos desetiminutový let platících laiků na hranici kosmu?Plýtvání je hlavně výsadou zbohatlíků a pouze vyjímečně těch ostatních, kterým schází investice na zateplení a technologické úspory. Na ně cílí
ale zelená politika v praxi, když se spotřeba sníží zdražením energií,
které se těch bohatých nijak nedotkne, protože to mnohdy dají dokonce
do nákladů a o to více zdraží finální výrobky. Koncový zákazník bude
mít smůlu hlavně když mu zkrachuje nejlevnější dodavatel jako u nás.
Oni opravdu nechtějí slevu zadarmo. Jinak kolikpak komnat princátka
vytápějí a kolik obývají a kampak létají a jezdí rozdávat svá moudra?
I oni mají máslo na hlavě a je to přesně podle přísloví, které praví,
že zloděj křičí, chyťte zloděje!
Odpovědět
va

vaber

15.10.2021 09:39
"budoucnost je v podstatě neustále ohrožená"
co to ten princ říká?
vždyť můžeme natisknout více peněz a těmi penězi zachránit planetu, je to tak prosté ,vše řídí peníze a starost o budoucnost našich dětí,
nebo je to naopak a každá generace je neuvěřitelně sobecká a zajímá ji jen okamžitý prospěch,
kosmický výzkum lidstvo posouvá dál a z hlediska životního prostředí planety je bezvýznamný ,palivo je obvykle vodík,
to šílené závody motorových vozidel všeho druhu, to je mnohem horší
Odpovědět

Jirka Černý

17.10.2021 19:37
Já být miliardář tak mám názor njákého prince někde. Navíc pozor na to, jsou to chytří lidé a mohlo by se stát že přijdou na njaké snadné a levné řešení o což rozhodně nestojíme.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist