https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zachranari-pro-velrybu-z-temze-jsme-vic-udelat-nemohli
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záchranáři: pro velrybu z Temže jsme víc udělat nemohli

31.1.2006 10:57 | PRAHA/LONDÝN (EkoList)
Zbloudilá velryba, která doplula z moře až do centra Londýna, se tam ocitla podle odborníků omylem, když se snažila vrátit ze Severního moře na západ do svých rodných lovišť. Nejprve zabloudila do Severního moře, a pak při nejbližší příležitosti zabočila na západ, bohužel to bylo ústí Temže. Ač ponořena ve sladké vodě, uhynula žízní. Proč?
 

„Velryby a delfíni získávají vodu z potravy, a vorvaňovec anarnak (Hyperoodon ampullatus) obvykle loví olihně v hlubokých vodách Atlantiku,“ řekl Paul Jepson, patolog Zoologické společnosti Londýna, který vedl pitvu velryby v docích hrabství Kent. Výzkumní pracovníci zoologické společnosti zjistili, že vorvaňovec bylo 11leté mládě ženského pohlaví, dosud pohlavně nedospělé, měřící necelých šest metrů. Nezemřelo jen na dehydrataci, ale také na zhoršenou funkci ledvin a poškození některých svalů.

Ačkoli velryba byla jinak zdravý jedinec, vědci nenašli na jejím těle žádné parazity a za tři dny v Temži neztratila na váze, přesto bylo pro ni říční prostředí nevhodné. Záchranáři, kteří se ji snažili převézt zpět do moře, sledovali průběžně její stav, dýchání i chování.

V sobotu po šesté hodině večer, kdy se stav vorvaňovce anarnaka na lodi začal rapidně zhoršovat, rozhodli veterináři raději jí podat smrtící injekci. Než ale injekci přichystali, velryba už byla mrtvá. Veterinární výzkumníci se domnívají, že pro záchranu velrybí slečny nebylo možné udělat víc.

Mark Stevens ze záchranné skupiny britských potápěčů, která se podílela na pokusu o záchranu tohoto mořského savce, řekl, že velrybu museli přesunout na člun, jinak by se dostala do příliš mělké vody. Stevens také dodal, že spolek záchranářů je neziskový, a proto měl k dispozici omezené prostředky. Jinak by použili větší zařízení na přemístění velryby.

Litující publikum, které si velryba získala díky médiím po celém světě, může alespoň nalézt útěchu v tom, že velryba nebude rozporcována do konzerv či rybích mastí. Stane se veskrze vědeckým objektem. Tkáně velryby budou uloženy do národní banky tkání mořských savců jako významný výzkumný materiálem pro biology. Její kosti pak získá Národní historické muzeum v Londýně a budou dostupné pro výzkum vědcům z celého světa.

Podle deníku The Independent Online.


reklama

Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist