https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zachranenym-capatum-z-sumperska-se-dari-pripravuji-se-na-navrat-do-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zachráněným čápatům z Šumperska se daří, připravují se na návrat do přírody

30.7.2022 01:39 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Ronile35 / Flickr.com
Pracovníkům záchranné stanice v Rudě nad Moravou na Šumpersku se podařilo "vypiplat" všechna tři čápata, která museli na začátku června evakuovat hasiči z jejich hnízda v Rapotíně, když přišli o jednoho z rodičů. Čápům, kteří měli tehdy pouhé tři týdny, se daří a prospívají, připravují se již pomalu na návrat do volné přírody. Odborníci jim už začnou hledat vhodnou lokalitu, řekla ČTK pracovnice stanice Jitka Maixnerová. Vypouštět je budou na konci srpna.
 

"Všichni tři to přežili bez úhony, máme z nich radost. Čápi budeme nyní přesouvat do větší voliéry, kde už mohou trénovat. I když už vypadají nádherně, jako dospělí čápi, povahově jsou to stále ještě mimina, musí se pořád ještě krmit," uvedla Jitka Maixnerová. Doplnila, že čápi už také dostali odečítací kroužky.

Péče o ně byla poměrně náročná - tři týdny stará čápata se totiž musela pravidelně a často krmit, musela mít pestřejší stravu a navíc jim ji pracovníci stanice podávali nakrájenou na kousíčky. "Nyní se jim dává nažrat už jen dvakrát denně, už to není krmení čtyřikrát denně a krmení rukama. Nyní stačí rybičky a jinou potravu vysypat, už to zvládnou posbírat a naházet do sebe. V horkách je ještě rosíme a mlžíme, ať mají vláhu. Už je to jednodušší. Jakmile půjdou do velké voliéry, bude se jim dávat potrava už jen jednou denně," uvedla pracovnice stanice.

S vypuštěním do volné přírody počítají pracovníci stanice na konci srpna. Najít jim chtějí vhodnou lokalitu, kde už žijí divocí čápi. "Nechceme je pouštět tady na poli, klidně je povezeme i k Olomouci. Zatím to ale není jasné - jednou jsme pouštěli naše odchované čápi tady o dvě vesnice dál, kde se již zdržovalo pět mladých čápů," dodala Maixnerová.

Z hnízda v Rapotíně evakuovali hasiči tři třítýdenní čápy 7. června. Stalo se tak poté, co jednoho z rodičů srazilo auto a čáp střet nepřežil. Podle odborníků by přeživší dospělý pták péči o mláďata sám nezvládl - pokud jsou totiž mláďata příliš malá a bez peří, musí jeden z rodičů sedět na hnízdě a zahřívat ho. V záchranné stanici v Rudě nad Moravou jsou tato čápata letos jediná. Jména však žádná nedostala. "Zvířátkům, která vypouštíme zpět do přírody, jména nedáváme. Říkáme jim jen všeobecně - kluci. Ale jestli jsou to holky nebo kluci, nevíme," dodala s úsměvem Jitka Maixnerová.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist