https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zadost-o-odpis-zasob-na-tlustci-nema-podle-opozice-sanci-uspet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žádost o odpis zásob na Tlustci nemá podle opozice šanci uspět

26.2.2020 00:16 | LIBEREC (ČTK)
Liberecký kraj požádá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) o odepsání zásob kamene na kopci Tlustec na Českolipsku. Majitel lomu usiluje o obnovení těžby, což se nelíbí místním obyvatelům. / Ilustrační foto
Liberecký kraj požádá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) o odepsání zásob kamene na kopci Tlustec na Českolipsku. Majitel lomu usiluje o obnovení těžby, což se nelíbí místním obyvatelům. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Liberecký kraj požádá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) o odepsání zásob kamene na kopci Tlustec na Českolipsku. Majitel lomu usiluje o obnovení těžby, což se nelíbí místním obyvatelům. Podle kraje je odpis zásob jedinou možností, jak zabránit obnovení těžby a ukončit letité spory o lom. Odeslání žádosti ministerstvu včera schválili krajští zastupitelé, podle opoziční Změny pro Liberecký kraj je naděje na úspěch mizivá a vše působí pouze jako prázdné předvolební gesto.
 

Se zásobami kamene na Tlustci počítá podle opozice Regionální surovinová politika Libereckého kraje schválená v roce 2011 i její aktualizace, na níž se pracuje od roku 2017. Podle krajského zastupitele Josefa Šedlbauera (Změna pro Liberecký kraj) by tak měl kraj nejprve zásoby kamene na Tlustci ze svého dokumentu vyřadit. MPO dnes podle něj nemá žádný důvod pro to, aby zásoby kamene na Tlustci odepsalo.

"Surovinová politika Libereckého kraje vychází z celostátního materiálu. Liberecký kraj byl první, který ji před lety zpracoval na svém území. Koncepce mapuje situaci na území Libereckého kraje, nemůžeme se tvářit, že Tlustec na svém území nemáme. Surovinovou politikou nelze zakázat těžbu na Tlustci, ani to ložisko ze zásob vyřadit," řekla v reakci radní pro rozvoj Radka Loučková Kotasová (ANO).

Na Tlustci se čedič těžil od 70. let 20. století. V roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron, ale začali lidé z okolí proti těžbě protestovat. Stěžovali si na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které jim ničily domy. Těžbu čediče o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). V letech 2003 a 2004 byla těžba krátce obnovena, pak se ale definitivně zastavila. Nový vlastník - Kamenolom Brniště, usiluje o obnovení těžby od roku 2012. Ročně chce těžit až 840.000 tun kameniva po dobu 20 až 30 let.

Šance na obnovení těžby čediče na Tlustci se zvýšily v závěru loňského roku, když MŽP udělilo výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů. O samotném obnovení těžby čediče bude rozhodovat báňský úřad. Jedním z účastníků řízení bude obec Brniště, která dala souhlas s obnovením těžby a dohodla se s kamenolomem na kompenzacích. Obyvatelé obce se ale postavili proti. Obávají se ztráty vody, otřesů způsobených těžbou i nadměrné dopravní zátěže, sepsali proto petici za vyhlášení referenda. To se uskuteční 15. května.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Leona Vacková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist