https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zajemci-mohou-posledni-tyden-hlasovat-v-ankete-o-strom-roku-2020
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zájemci mohou poslední týden hlasovat v anketě o Strom roku 2020

5.10.2020 11:55 | BRNO (ČTK)
Loňský titul získala Chudobínská borovice na Žďársku, která se následně stala i Evropským stromem roku.
Loňský titul získala Chudobínská borovice na Žďársku, která se následně stala i Evropským stromem roku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Marek Olbrzymek / Strom roku
Zájemci mohou poslední týden hlasovat v anketě o Strom roku 2020. Hlasování už přešlo do tajné fáze, pořadí na medailových pozicích je podle pořadatelů zatím velmi těsné. V tiskové zprávě to za pořadatelskou Nadaci Partnerství uvedl David Kopecký. Hlasování končí 11. října a slavnostní vyhlášení výsledků je v plánu na Den stromů 20. října. Loňský titul získala Chudobínská borovice na Žďársku, která se následně stala i Evropským stromem roku.
 

Do finále ankety postoupilo 12 stromů z devíti krajů, usilují o postup do evropského kola soutěže. Na vítězství si podle pořadatelů zatím brousí zuby dub přezdívaný Hugo z lednického zámku v Jihomoravském kraji, jabloň u Lidmanů z Machova na česko-polské hranici v Královéhradeckém kraji a dvojice lip v Hřebenech u Josefova v Karlovarském kraji. Hlasovat lze na . Od nedělní půlnoci už ale zůstávají počty hlasů pro finalisty skryty.

"Poslední týden tajného hlasování bývá plný napětí a nezřídka se stává, že strom přeskočí i několik příček. Letos je navíc každý hlas zpoplatněný třiceti korunami, které putují na výsadby nových stromů. Každá DMSka nebo hlas na webu může ve finále rozhodnout," uvedla koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Vítězný strom spolu s titulem získá poukaz na arboristické ošetření a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodní anketě o Evropský strom roku.

Titul Strom roku 2019 získala Chudobínská borovice rostoucí nad břehem vírské přehrady na Žďársku. V anketě loni hlasovalo přes 16.000 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z devíti krajů. Vítěznému stromu dalo hlas téměř 4400 lidí. Chudobínská borovice se následně stala i Evropským stromem roku, do Česka zamířil tento titul poprvé v desetileté historii ankety.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist