https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zalohovani-pet-lahvi-prinese-obcim-ekonomicke-ztraty.je-to-jedna-z-mala-komodit-kterou-lze-zpenezit-uvedl-predseda-svazku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zálohování PET lahví přinese obcím ekonomické ztráty. Je to jedna z mála komodit, kterou lze zpeněžit, uvedl předseda Svazku obcí pro komunální služby

11.10.2024 10:46 | TŘEBÍČ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zálohovat PET lahve není správný krok. Poškodí dlouho a nákladně budovaný systém na třídění odpadu a přinese obcím ztráty v systému hospodaření s odpady, řekl ČTK místostarosta Třebíče Pavel Janata (KDU-ČSL), který je zároveň předsedou představenstva Svazku obcí pro komunální služby. Svazek sdružuje přes 160 obcí, oficiálně se proti zálohování postavil.
 
"PET lahve jsou jednou z mála komodit, které lze dnes ještě pořád zpeněžit. U ostatního plastu i papíru jsme rádi, když nám to někdo odebere, natož aby za to platil," řekl Janata. Představenstvo svazku podle něj už v září přijalo usnesení, kterým podpořilo negativní postoj Sdružení místních samospráv k zálohování. "A to stanovisko svazku bylo odesláno na ministerstvo životního prostředí. Když to hodně zestručním, nesouhlasíme s tím," řekl Janata.

Vznik zálohového systému má zavést novela zákona o obalech, kterou včera schválila vláda. Cílem je zvýšení míry recyklace a omezení množství odpadu v přírodě. Úprava je součástí dlouhodobé snahy o naplnění cílů Evropské unie v odpadovém hospodářství a cirkulární ekonomice. Unijní směrnice požaduje, aby do roku 2029 bylo zpětně odebráno minimálně 90 procent hmotnosti plastových nápojových lahví. V případě, že Česká republika těchto cílů nedosáhne, bude povinna zavést zálohový systém.

V současné době se Česko pohybuje pod touto hranicí, a to jak u plastových lahví, tak u kovových plechovek. "Za celou republiku se těchto obalů vrátí 70 až 75 procent. Samozřejmě, 90 to není, ale je otázka, jestli to zálohování má šanci 90 procent zajistit," dodal Janata.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

11.10.2024 11:24
V Německu funguje nejméně 9 let. Bez problémů. V obchodech mají automaty, a u pokladen se proplatily účtenky.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.10.2024 11:40 Reaguje na Michal Ukropec
Jde o to, že je to dražší, tedy ve svém důsledku neekologické, tedy to má vyšší spotřebu primárních zdrojů. Paralelní systém k tomu současnému vyžaduje nové vybavení, jeho umístění, údržbu.
I když se to nezdá, náklady má i delší čas, který lidé stráví složitější manipulací s obaly namísto odhozením do popelnice na plasty.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.10.2024 10:01 Reaguje na Richard Vacek
Když si zkusíte rozpočítat, na kolik vyjde zlepšení návratnosti PETek, vyjde vám, že náklady (a tedy i spotřeba zdrojů) na výkup jsou vyšší, než na výrobu nové lahve.

To se vyplatí, mít recyklovatelný odpad za stejné prachy jako nový obal, že?
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.10.2024 09:58 Reaguje na Michal Ukropec
Nikoli bez problémů. Němci si dobře všímají, že je s tím práce navíc, že část obalů nelze kvůli nečitelnému kódu vrátit a mají to za zlodějnu. Jenže jsou poslušní a pochodují podle rozkazu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.10.2024 12:33
mě by spíš zajímalo, kolik procent z toho plastového odpadu celkem tvoří Petky...pak by se dalo zjistit, že adorování záloh petek je v zásadě marginální.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

11.10.2024 14:04
to je opět trapná hra na ekologii.
Co třeba začít sjednocovat obalový materiál potravin a jiných výrobku na jeden druh plastu, aby se mohlo recyklovat co nejvíc eobalových materiálů.
Řešením je snížení produkce odpadu a produkce takového odpadu, který jde levně recyklovat.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.10.2024 14:37 Reaguje na Michal Uhrovič
no jo no, každá firma vyrábějící obaly jsou předsedové zeměkoule a proč by se nad něčím zamýšleli?
Nic je nenutí a politici mají dojem, že odpad se vyrábí v popelnici.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

11.10.2024 14:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Doba konzumu. Obal prodává a zisk je mantra všeho
Odpovědět
Pe

Petr

11.10.2024 21:58 Reaguje na Michal Uhrovič
To je ono - snížit produkci odpadu.
Takže spíš než zjednodušení recyklace, která až tak moc nikam stejně nevede a končí nějakým dál nerecyklovatelným nesmyslem, a která by vedla jen k bezstarostnému produkování odpadu zákazníky, by třeba mohlo být řešením s odpadem tak prudit, aby to zákazníky odradilo od nakupování a vyhazování.
Nenakupovat, a tedy nevyhazovat je jediná cesta ke skutečnému snížení produkce odpadu.
Odpovědět
Pe

Petr

11.10.2024 22:03 Reaguje na Petr
Tedy ne pozitivní motivace (klidně to kupuj ve velkém, ono se to pak nějak zrecykluje), ale negativní motivace (nekupuj to, budeš s tím mít jen starosti a výdaje)
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.10.2024 09:55 Reaguje na Petr
Takže si myslíte, že vše mimo základních potravin by mělo být tvrdě zdaněno jako luxus?
Odpovědět
Pe

Petr

12.10.2024 19:42 Reaguje na Viktor Šedivý
Nevím, ale konkrétně u plastového odpadu nějak nevidím naprosto žádnou možnost jak něco zlepšit. Vy ano?
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.10.2024 23:02 Reaguje na Petr
No když není co zlepšit, proč neprovozovat plastový obal dál? Například pro nápoje je to ve srovnání se sklem vcelku rovnocenné řešení.
(Pro lokální produkci, kde není mnoho přepravy, je o něco vhodnější sklo. Tam, kde se produkt přepravuje dál, je výhodnější PET.)

Trochu se zapomíná i na jiné aspekty - dobře zabalené zboží má menší ztráty v distribuci. Nezanedbatelný je i u potravin efekt hygienický - taková menší epidemie žloutenky nebo salmonelózy smázne úspory dosažené nebalením hned (a vyrobí hory infekčního odpadu).
Odpovědět
Pe

Petr

13.10.2024 20:49 Reaguje na Viktor Šedivý
A jak se tím vyřeší plastový odpad?
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.10.2024 23:19 Reaguje na Petr
Zrovna petky žádný extra problém nepředstavují. Vymýšlet "na sílu" nějaké "řešení" je tedy nehorázné plýtvání.

Jiné plasty zase žádnými zálohovanými lahvemi nevyřešíte, ty zůstanou. Většinou je ale lze poměrně slušně spálit - až nebude uhlí do tepláren (protože se přestane vyplácet těžba), budem ještě za tohle palivo rádi.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist