Zaměstnanci správy NP České Švýcarsko se připravují na převzetí požářiště
"Musíme se připravit na tento okamžik, kdy bude potřeba zajistit značné množství věcí. Budeme muset vyloučit vstup veřejnosti přímo do té požární plochy, která bude stále nebezpečná. Budeme muset držet požární hlídky a eventuálně dohašovat ohniska," řekl mluvčí. Požár už spálil místy i půlmetrovou vrstvu organické plochy, takzvané hrabanky. Někde je však za roky popadané jehličí, listy a další materiál netknutý a úplně všude se ho zcela uhasit nepodaří. Vítr může oheň rozdmýchávat, proto budou strážci parku i další personál rezervaci hlídat, aby se plameny nedostaly do dosud nezasažených porostů či k obcím.
Lesníci jsou vybaveni termokamerami, pomáhat s hledáním ohnisek budou i po předání požářiště parku speciální drony. Správa je připravená do terénu vysílat hajné i v noci. "Budou se dívat, jestli se někde oheň nedere k povrchu," doplnil Salov. Jak vysoké budou náklady na tyto práce, není podle něj v tuto chvíli jasné.
Národní park spolupracuje s hasiči po celou dobu zásahu. Lesy ČR poskytly harvestory, které odstraňovaly vzrostlé stromy a pomohly tak vytvořit širší pás podél stezky Česká silnice. To zabránilo rozšíření požáru ze západní do východní části parku. "Současně tam máme další těžaře, kteří se starají o bezpečnost v oblasti obcí," řekl Salov. Dodal, že lesníci také pomáhají zpřístupňovat hasičům oblasti, kde zrovna hoří.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Milan Vítkovič
5.8.2022 09:50 Reaguje na HunterBřetislav Machaček
6.8.2022 15:09hořlavých souší, které nedokázali ani před požárem uhlídat! Naši předci
budovali po krajině požární rozhledny a hlídali byť náznak požáru, aby ho
zdolali v počátcích. Všude plno keců o dronech a satelitech schopných
najít zápalkovou krabičku, ale požáru takového rozsahu si musejí všimnout až sousedé z Německa? Nyní se to bude hlídat lépe, protože kdo by tam
taky dnes chodil? Možná tak nějaký pyroman kochající se požářištěm a
nebo úchylové navštěvující místa katastrof.