https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zapachova-komise-vafa-ma-dodat-prvni-vysledky-praze-v-breznu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zápachová komise Vafa má dodat první výsledky Praze v březnu

10.12.2019 00:09 (ČTK)
Komise vytvořená kvůli zápachu z výrobny krmiv pro mazlíčky Vafo Praha má dodat své první výsledky radě hlavního města příští rok v březnu. / Ilustrační foto
Komise vytvořená kvůli zápachu z výrobny krmiv pro mazlíčky Vafo Praha má dodat své první výsledky radě hlavního města příští rok v březnu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | repy.cz
Komise vytvořená kvůli zápachu z výrobny krmiv pro mazlíčky Vafo Praha má dodat své první výsledky radě hlavního města příští rok v březnu. Podnik to včera oznámil v tiskové zprávě. Komise nyní zahájila svou činnost, předsedou je Karel Ciahotný z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT). Zápach z továrny ve středočeských Chrášťanech obtěžuje obyvatele několika pražských městských částí.
 

Zápach z továrny Vafo nejvíce obtěžuje obyvatele Zličína. Radnice problém řeší od roku 2008, na firmu podala žalobu. Podobně plánují postupovat Řeporyje. Praha 13 a 17 požadují okamžité zastavení výroby. O budoucím vzniku komise informovala společnost na začátku listopadu, kdy uvedla, že v posledních letech investovala do technologií na čištění odpadního vzduchu 78 milionů korun. Poslední investicí byla druhá fáze čištění vzduchu tzv. studenou plasmou, kterou Vafo používá od jara, v létě pak provoz technologie zlepšovala. Nynější čtyřstupňová soustava umožňuje podle ředitelky vývoje produktů firmy Karolíny Čápové čištění s 92procentní účinností.

"Prvním úkolem, na kterém komise pracuje, je komplexní audit provozu a provozních řádů z hlediska úniku pachových látek s následným definováním příčin zápachu. Poté se členové zaměří na analýzu a rešerši možných řešení, na provedení ověřovacích zkoušek a výběr optimálního postupu. Řešení, která se prokážou jako nejvhodnější, absolvují pilotní zkoušky a podle jejich výsledků bude nejlepší varianta implementována do provozu," uvedla včera společnost.

Kromě Ciahotného bude v komisi také František Skácel z VŠCHT nebo Jiří Smrž jako člen Národního registru poradců, ale také vedoucí Pražských služeb pro otázky ochrany ovzduší, emisí a bioplynovou stanici Martin Špaňo nebo Heinz Tizek, který je Vrchním městským stavebním radou Vídně pro ochranu přírody, uvádí společnost. Komise se má scházet několikrát každý měsíc.

Společnost, která chce spustit novou výrobní linku, kromě unikátního čištění vzduchu argumentuje také tím, že výrobní závod v Chrášťanech vyrábí prémiová krmiva pro domácí mazlíčky už od roku 1994. Tehdy byl podnik v dostatečné vzdálenosti od Prahy.

O povolení pro rozšíření výroby krmiv by mělo rozhodnout ministerstvo životního prostředí. Požádá jej o to Středočeský kraj kvůli výjimečné obtížnosti a neobvyklosti, informovala v půlce listopadu Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist