https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastavenim-provozu-v-dole-bilina-vznikla-skoda-700-000-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zastavením provozu v dole Bílina vznikla škoda 700.000 korun

13.7.2018 00:27 | BÍLINA (ČTK)
Severočeské doly (SD) vyčíslily škodu způsobenou zastavením provozu v dole Bílina (na obrázku) při nedávném pochodu ekologických aktivistů na 700.000 korun.
Severočeské doly (SD) vyčíslily škodu způsobenou zastavením provozu v dole Bílina (na obrázku) při nedávném pochodu ekologických aktivistů na 700.000 korun.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Severočeské doly (SD) vyčíslily škodu způsobenou zastavením provozu v dole Bílina při nedávném pochodu ekologických aktivistů na 700.000 korun. Budou ji vymáhat. Včera to řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Aktivisté na konci června protestovali proti těžbě fosilních paliv, někteří neoprávněně vnikli do dolu a další obsadili rypadlo.
 

Přímé škody na majetku společnosti podle Kopeckého nevznikly, nemajetková škoda vznikla zastavením provozu. Poslední červnový den obsadilo 16 účastníků klimatického kempu kolem 5:00 vrchol rypadla v lomu Bílina, kde vydrželi až do večera. Provoz kvůli tomu stál 12 hodin. Kromě toho při ohlášeném pochodu několik desítek aktivistů uhnulo z vymezené trasy a vniklo do dolu.

Při protestu zasahovalo několik desítek policistů. Právě oni podle Severočeských dolů zabránili nejen případným rozsáhlým škodám na majetku společnosti, ale pomohli ochránit i životy a zdraví, a to jak zaměstnanců, tak demonstrujících aktivistů.

Celkem 130 lidí je v souvislosti s protestem podezřelých z přestupku proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí výzvy policie a dalších 150 lidí je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy policie a z neoprávněného vniknutí do důlního díla. Přestupky budou místní obecní úřady a obvodní báňský úřad řešit nejen s účastníky z Česka, ale také s Němci či Brity a dalšími cizinci.

Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Tehdy Severočeské doly musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

14.7.2018 11:46
Proč se pachatelům protiprávního jednání říká "aktivisté" ? Mohla by to redakce na ČTK zjistit?
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

15.7.2018 09:03
ale na čem ta údajná škoda konkrétně vznikla...??? na velkolom maxim gorkij mám špatné vzpomínky z dob bolševického temna, když jsem tam musel coby politicky nespolehlivý element dřít 12 hodin denně a výplatu za mě brala armáda...!!! ta hospoda - u vraha tam prý ještě existuje...!!!
Odpovědět
mr

16.7.2018 23:14 Reaguje na radim buffalo tobias
Vy si máte co stěžovat ... Měsíc výcviku a zbytek do dvou let "za málo". Denně vožralí v hospodách. A z vojny jste všichni jeli s jakýmisi (ne zrovna špatnými) úsporami. U bojováků byste měli dva roky buzerací, vycházku 1x za dva měsíce max. do půlnoci, trochu volna leda o nedělích odpoledne, nervy jak špagáty, aby zase někoho něco hloupého nenapadlo, žold 120,- kč a do civilu pěkně s holou pr.elí ..., ale šťastní z přežití toho zlého snu.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist