https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastupci-realit-dotace-na-rekonstrukce-zpristupni-uvery-a-pomuzou-stavbam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zástupci realit: Dotace na rekonstrukce zpřístupní úvěry a pomůžou stavbám

4.8.2023 01:50 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dotační program Oprav dům po babičce, který připravilo ministerstvo životního prostředí (MŽP), by mohl zpřístupnit pro mnohé dnes nedostupné úvěry a pomoci rekonstrukčnímu trhu, a tedy i klesající stavební produkci. Na vyšší prodej starších nemovitostí před rekonstrukcí program asi nebude mít vliv. ČTK to sdělili odborníci z oblasti realit a stavebnictví.
 

"Oprav dům po babičce se jistě bude řadit mezí úspěšné projekty kvůli širokému spektru podpor a zapojení stavebních spořitelen do projektu. Rekonstrukce jsou často financovány přes úvěry poskytnuté stavebními spořitelnami a tento dotační program může rozšířit dostupnost úvěrů pro širší spektrum žadatelů," řekl hypoteční makléř ze společnosti Sirius Finance Josef Janoušek. Dodal, že zásadní oživení hypotečního trhu neočekává, jelikož se nejedná o přímou podporu hypoték.

Ani podle realitního makléře z RE/MAX G8 Jana Kratochvíla nebude dotační program motivací ke koupi nemovitosti k rekonstrukci místo objektu v lepším stavu. "Cenu nemovitosti z velké části představuje pozemek, který může tvořit největší část z prodejní ceny. Spíše očekávám, že majitelé, kteří zdědí nemovitost a nebudou nutně potřebovat finance z jejího prodeje, se za pomoci dalších dotačních titulů pustí do rekonstrukce po vlastní ose,“ řekl Kratochvíl.

Rekonstrukce jsou možností, jak v době obtížného pořízení nové nemovitosti pomoci snížit náklady na energie ve starších domech, doplnil Ondřej Boreš, ředitel Corporate Affairs dánské společnosti Velux specializující se na výrobu oken, světlíků a souvisejícího příslušenství.

"Hlavní brzdou rozvoje bytového fondu v České republice jsou v současnosti drahé hypotéky a vysoká inflace. Ty vedou k tomu, že řada domácností odkládá nákup nového či rekonstrukci stávajícího bydlení. Český bytový fond proto stále zůstává zastaralý, což kromě vyšších výdajů na provoz často znamená i zdravotní rizika," míní Boreš.

Dotace z programu Oprav dům po babičce je určena na menší rekonstrukce, které povedou ke snížení spotřeby energií. Zároveň je možné ji využít na zbourání staré stavby a výstavbu nového bydlení. Žadatelé, kteří získají dotaci na optimální zateplení, budou podle MŽP moct požádat o zvýhodněný úvěr poskytovaný stavebními spořitelnami bez nutnosti zástavy nemovitosti. Úrok by se měl pohybovat mezi třemi až čtyřmi procenty. Přesné parametry se zatím upravují. Na komplexní zateplení je možné získat až jeden milion korun, u menších rekonstrukcí, jako jsou například výměna oken a dveří, zateplení fasády, střechy, stropu či podlahy, lze zažádat maximálně o 150 000 korun. Podporu mohou získat všechny ekonomicky aktivní fyzické osoby. O podporu bude možné žádat od letošního září, podmínkou je trvalé bydliště v rekonstruovaném či novém domě po dobu deseti let od doložení realizace projektu. Stát takto rozdělí mezi žadatele 40 miliard korun.

Podle dat Českého statistického úřadu stavební výroba v Česku v květnu meziročně klesla o 2,7 procenta. Úřady vydaly v květnu 7088 stavebních povolení, což bylo meziročně o 11,4 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 57,8 miliardy korun a ve srovnání s loňským květnem vzrostla o 16,1 procenta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Václav Příhoda

31.8.2023 17:45
Není to zas tak dávno, co jsem přemýšlel o koupi nějakého staršího bytu k rekonstrukci. Jako takovou investici. Na druhou stranu si ale nejsem jistý, jestli to při těch dnešních cenách má smysl. Nehledě na to, že koupit byt není jen tak. Když jsem kupoval ten svůj, tak s tím bylo plno problémů, které jsem nakonec musel řešit s tímto právníkem - https://www.cikr.cz/
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist