https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zavod-pres-beskydy-bude-ekologictejsi-poprve-jdou-i-jednotlivci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Závod přes Beskydy bude ekologičtější, poprvé jdou i jednotlivci

9.8.2019 00:11 | OSTRAVA (ČTK)
Novinky letos chystají organizátoři extrémního horského závodu Beskydská sedmička (B7). Mírně by se měla změnit trasa závodu a nově bude součástí výbavy závodníků kelímek, aby byl závod vstřícnější k přírodě. / Ilustrační foto
Novinky letos chystají organizátoři extrémního horského závodu Beskydská sedmička (B7). Mírně by se měla změnit trasa závodu a nově bude součástí výbavy závodníků kelímek, aby byl závod vstřícnější k přírodě. / Ilustrační foto
Novinky letos chystají organizátoři extrémního horského závodu Beskydská sedmička (B7). Poprvé v desetileté historii budou moci za překonáním sedmi beskydských vrcholů vyrazit i jednotlivci. Mírně by se měla změnit i trasa závodu a nově bude součástí výbavy závodníků kelímek, aby byl závod vstřícnější k přírodě. Řekl to mluvčí závodu Adam Knesl. Závodníci budou startovat v pátek 30. srpna na atletickém závodu v Třinci na Frýdecko-Místecku.
 

Závod je vyprodán, na start se i letos postaví zhruba 3000 závodníků. Více zájemců nelze podle Knesla právě i s ohledem na ochranu přírody do závodu vpustit. Vrcholy, na jejichž zdolání je maximální limit 29 hodin, se kromě tuzemských závodníků budou snažit překonat třeba i účastníci z Polska či Slovenska, ale také ze Švýcarska nebo Francie.

Organizátoři umožní start také 400 jednotlivcům. "O závod jednotlivců je velký zájem a do Beskyd se navrátí opět velmi silné startovní pole," uvedl ředitel závodu Libor Uher. Cíl závodu bude tradičně na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. Trasa by měla být mírně odlišná od předchozích ročníků, její přesnou podobu organizátoři zveřejní v nejbližších dnech.

"Jubilejní desátý ročník posune extrémní závod kupředu nejen sportovně díky kategorii jednotlivců, ale také ekologicky. Závodníci už nebudou mít na občerstvovacích stanicích k dispozici jednorázové plastové kelímky. Každý účastník B7 bude muset mít kelímek u sebe jako součást povinné výbavy," uvedl Knesl.

Podle Uhra byly dříve využívané plastové kelímky velkou ekologickou zátěží. "Každoročně jsme spotřebovali 25.000 až 30.000 kelímků na osmi občerstvovacích stanicích, které jsme měli rozseté po trati Beskydské sedmičky," uvedl Uher. Na 95 kilometrů dlouhé trase pořadatelé připravují občerstvení v každém údolí a v minulosti se na stanovištích hromadily odpadky, hlavně kelímky. Letos si závodníci mohou donést vlastní nebo si pořídit kelímek od organizátorů závodu. Na občerstvovacích stanicích jim budou k dispozici barely s vodou. Dalším ekologickým opatřením je výměna igelitových tašek s potřebami pro závodníky za textilní.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist