Ze 104 kontrol přepravy hospodářských zvířat zjistili loni veterináři 18 závad
Evropské nařízení o ochraně zvířat během přepravy stanovuje, jaké intervaly napájení a krmení musí dopravce dodržovat, maximální délku trvání cesty i dobu odpočinku. Například prasata lze přepravovat po dobu nejvýše 24 hodin, během cesty musí mít stálý přístup k vodě. Některým druhům zvířat musí dopravce po 14 hodinách cesty poskytnut odpočinek v délce nejméně jedné hodiny. V dopravním prostředku také musí být dostatečné množství krmiva.
Ústav ochrany zvířat a welfare ale tvrdí, že přepravci pravidla často porušují, což vede k vážným následkům pro zvířata, jako je stres, zranění nebo i úmrtí. Nejčastěji podle ústavu nedodržují dopravci požadavky na prostor, ventilaci a dostatečný přístup k vodě. "K dalším častým porušením patří přeprava zvířat na delší vzdálenosti bez potřebných přestávek. Problémem je také nedostatečná nebo žádná kontrola zvířat v průběhu přepravy," uvedl za ústav Ondřej Cvejn.
Podle správy inspektoři kontrolují zvířata při nakládce i vykládce, u cest do zahraničí musí přepravce do knihy jízd zaznamenat, že zvířata na místo určení přijela v pořádku. V akčním plánu si správa klade za cíl zintenzivnit cílené kontroly nakládek i vykládek.
"Kontroly se provádějí, ale jejich frekvence a důslednost se liší. Fyzická kontrola v průběhu přepravy je málo obvyklá. Důslednější systém kontrol spojený s vymáháním zákonných požadavků na ochranu zvířat by jistě k lepšímu welfare přepravovaných zvířat přispěl," doplnil Cvejn.
Podle ústavu přeprava hospodářských zvířat může vést k různým zdravotním problémům, například přehřátí, dehydrataci, zranění a respiračním problémům.
Evropská komise už dříve zveřejnila návrh, který pravidla přepravy zvířat upravuje. Materiál například pracuje s omezením doby přepravy, teplot, při kterých je možné zvířata přepravovat, ale i zvýšením prostoru pro zvířata během transportu. SVS uvedla, že přijetí návrhu by znamenalo vyšší administrativní zátěž a počet kontrol pro úřední veterinární lékaře.
reklama