https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zelen-na-havlickove-namesti-bude-zalevat-voda-z-prusaku-do-tzv.kolektoru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zeleň na Havlíčkově náměstí bude zalévat voda z průsaků do tzv. kolektoru

5.9.2022 00:49 | PRAHA (ČTK)
Zeleň v parku na Havlíčkově náměstí v Praze 3 se bude nově zalévána vodou z průsaků do podzemního takzvaného kolektoru, kterým vedou potrubí a další inženýrské sítě. V zemi vznikly dvě nádrže, do kterých se voda sbírá a z nichž se následně čerpá k zalévání. Nabírat si ji zde bude také městská firma Pražské služby (PSAS) ke kropení ulic. V budoucnu by se jí mohly splachovat i toalety v nedaleké škole, kterou chce radnice opravit. Novinářům to řekl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček a šéf městské firmy Kolektory Praha Petr Švec.
 

"Většina závlahových systémů funguje na pitnou vodu, a ta stojí poměrně hodně peněz. Shodou okolností tady na náměstí končí kolektor. A Kolektory Praha mají opačný problém než my. Zatímco nám voda schází, jim tam přebývá," řekl Ptáček.

Firma každý den z kolektoru vyčerpá okolo 40 metrů krychlových vody, která prosakuje. Tu následně přečerpávala do kanalizace, za což musela platit. Radnice se proto se společností domluvila, že vodu využije. V podzemí vznikly dvě nádrže každá o objemu 36 metrů krychlových. "A vzhledem k tomu, že nespotřebujeme 40 kubíků odčerpané vody, tak si ji zde nabírají ještě PSAS a jezdí sem i naši zahradníci," řekl Ptáček.

Poprvé se podobný systém objevil před několika lety na Uhelném trhu v Praze 1, kde je rovněž v hloubce asi 30 metrů kolektor, z kterého se dá čerpat voda. "Jezdí si tam Pražské služby, ale tato lokalita (na Žižkově) je mnohem příznivější, je sem lepší doprava a mají odsud víc okruhů, které jezdí," řekl šéf kolektorů Petr Švec.

Ptáček rovněž řekl, že radnice plánuje opravit bývalou školu na Havlíčkově náměstí. "Součástí projektu revitalizace školy je to, že se prověřuje, zda je to realizovatelné, že bychom z těch retenčních nádrží mohli brát vodu. To by byl stabilní odběr vody i v zimě," řekl Ptáček. Na závlahu se prý používá nejvíc voda v létě, kdy jsou prázdniny, avšak na toaletách by se tím mohlo splachovat celoročně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist