Ženy a muži přemýšlejí o změnách klimatu rozdílně, píše ScienceDaily
Sociologická studie Michigan State University se jako jedna z prvních zaměřila na to, jak klimatické změny vnímají ženy a jak muži. Ženy spíš než muži přijímají vědecký konsenzus o globálním oteplování. „Závěry studie tak nabourávají obecný předpoklad, že více vědecky gramotní jsou spíše muži,“ řekl sociolog Aaron M. McRight.
Odlišné přesvědčení pohlaví pak vysvětluje termínem genderová socializace (gender socialization). Podle této teorie jsou chlapci v USA vedeni ke schopnostem rozhodování, ovládání a řízení, zatímco u dívek je rozvíjena a zdůrazňována oddanost, péče a empatie. Ženy se proto více zajímají o možné katastrofální důsledky globálního oteplování.
„Muži si myslí, že globálnímu oteplování rozumí lépe, ačkoliv přesvědčení žen mnohem více ladí s vědeckým konsenzem,“ tvrdí autor studie Aaron M. McRight. Studie mimo jiné poukazuje na fakt, že ženy postrádají důvěru ve své chápání vědeckých otázek. „Ukazuje se také, že ženy samy podceňují své vědecké znalosti. Bohužel to vede k tomu, že mladé ženy často zanechávají své vědecké kariéry,“ doplňuje závěry studie McRight.
Podle zprávy „Women More Likely Than Men to Accept Scientific Consensus on Global Warming, Study Finds“ uveřejněné na serveru ScienceDaily.com dne 15. 9. 2010.
reklama
Online diskuse
Jabka a Hrušky - 29. 9. 2010 - MichalPorovnávat investiční záměry výhradně podle nepeněžních kritérií je šílené. Mít ušlechtilé úmysly je sice pěkné ale otázku zda na to mám si vždycky musím položit. Pokud to neuděláte jako jedinec skončíte pod mostem s dluhem u Providentu. Sám za sebe ať si takové rozhodnutí klidně každý dělá. Jen mi vadí když si někdo takové řešení vynucuje pro celé ekonomiky.- - - (Přes co chcete měřit? Přes ušlechtilost?) |