https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zivotni-prostredi-v-cr-povazuje-za-dobre-vic-nez-polovina-cechu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Životní prostředí v ČR považuje za dobré víc než polovina Čechů

15.1.2019 11:34 | PRAHA (ČTK)
Lidé, kteří mají aktivní zájem o životní prostředí, většinou hodnotí jeho stav méně pozitivně. Ilustrační snímek.
Lidé, kteří mají aktivní zájem o životní prostředí, většinou hodnotí jeho stav méně pozitivně. Ilustrační snímek.
Stav životního prostředí v Česku na konci loňského roku považovalo za dobrý 57 procent občanů, což je v porovnání s rokem 2017 o osm procentních bodů méně. Vyplynulo to z dnes zveřejněného průzkumu agentury STEM. Podle ní se počet pozitivních hodnocení životního prostředí v ČR tak vrátil k úrovni z roku 2007, kdy názor na něj veřejnost rozděloval do dvou zhruba vyrovnaných skupin. O deset let dříve převažoval mezi občany názor, že ekologie v ČR není dobrá.
 

Pozitivní výkyv v roce 2017, kdy životní prostředí dostalo 65 procent příznivých hodnocení, se aktuálním výzkumem nepotvrdil, uvedli jeho autoři.

V této souvislosti ale doplnili, že podle mínění veřejnosti stav životního prostředí nepatří mezi nejpalčivější problémy české společnosti. Jen zhruba čtvrtina Čechů tvrdí, že informace týkající se ekologie a životního prostředí aktivně vyhledává. Jejich počet se v porovnání s předchozími lety téměř nezměnil.

Podle STEM lidé, kteří mají aktivní zájem o životní prostředí, většinou hodnotí jeho stav méně pozitivně. Přesto mezi nimi v porovnání s rokem 2007 přibylo o 17 bodů na 59 procent těch, kteří považují ekologii v ČR za dobrou. V této skupině je i téměř dvojnásobně více lidí, kteří při svých běžných činnostech dbají na ochranu životního prostředí, než mezi lidmi, kteří informace o ekologii aktivně nevyhledávají. Mezi všemi dotázanými dbá na ekologický dopad svého chování 85 procent lidí.

STEM se na otázky týkající se životního prostředí dotazoval loni v druhé polovině listopadu tisícovky lidí starších 18 let.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist