https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zivotni-prostredi-v-pardubickem-kraji-se-za-30-let-velmi-zlepsilo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Životní prostředí v Pardubickém kraji se za 30 let velmi zlepšilo

25.8.2019 06:00 | PARDUBICE (ČTK)
Pernštýnské náměstí v Pardubicích (pohled z věže Zelené brány).
Pernštýnské náměstí v Pardubicích (pohled z věže Zelené brány).
Že se v Pardubicích za předchozích 30 let výrazně zlepšilo ovzduší, pozná každý i po čichu. Před sametovou revolucí v listopadu 1989 stačilo často cestujícím ve vlaku otevřít na nádraží okno a ani se nemuseli dívat na nápis na perónu, aby pochopili, že jsou ve městě chemie. Hlavní podíl na tom měla nedaleká rafinerie Paramo, ale i chemička Synthesia. Výrazně lépe je na tom nejen ovzduší, ale i další části životního prostředí v celém kraji.
 

"Paramo už nedestiluje naftu, uzavřen je i ropovod, který do ní vede. Kromě toho byl velký zápach ze zpracování asfaltu, společnost ale udělala opatření, aby tomu zamezila," řekl ČTK bývalý pracovník České inspekce životního prostředí Miroslav Rubeš.

Výroba se změnila a snížila i v Synthesii v Semtíně. Firma také postupně instalovala modernější technologie. Podle Rubeše se ani nedají srovnat hodnoty emisí z výroby, protože před rokem 1989 se systematicky neměřily. Zápach v vzduší měly kdysi na svědomí i lakovny některých podniků, třeba Tesly Pardubice, přísnější předpisy však tomu učinily přítrž.

Podle Rubeše se proti minulosti změnil v Pardubicích původ emisí do ovzduší. Zatímco kdysi převažovaly průmyslové zdroje, dnes již nadpoloviční většinu produkuje automobilová doprava.

Velkou změnou prošly obě velké elektrárny v Pardubickém kraji, v Opatovicích a Chvaleticích. Obě investovaly miliardové částky nejdříve do odsíření, později do snížení dalších emisí do ovzduší. Ve srovnání se stavem před rokem 1989 jich je asi desetina.

Čistší jsou i řeky, díky čistírnám odpadních vod i kvalitnějším výrobním technologiím firem. Koupat se v Labi v Pardubicích si před rokem 1989 troufal málokdo, zatímco nyní z toho lidé obavy nemají, i když raději zamíří na koupaliště.

Postupně se také v Pardubickém kraji podařilo odstranit některé staré ekologické zátěže, které ohrožovaly hlavně čistotu podzemních vod. S vyvážením odpadů znečištěných rozpouštědly, barvami nebo ropnými látkami si národní podniky často nedělaly těžkou hlavu a kontaminované materiály končily bez zabezpečení v přírodě. Po letech musel kraj za stovky milionů korun s přispěním státu likvidovat tyto skládky například u Lukavice, Hodonína nebo Boru u Skutče na Chrudimsku. Vyčistit bylo nutné i půdu v bývalém podniku Transporta v Chrudimi.

Z areálu Synthesie již na státní náklady zmizela laguna betasmoly a laguna železitých kalů. Většina odpadů z výroby tam však stále zbývá. Firma zatím monitoruje obsah škodlivin v podzemních vodách, aby se ukázalo, jaký je vliv starých zátěží na okolí. Podle výsledků bude rozhodnuto o dalším postupu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist