https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinska-zoo-poslala-dalsi-supy-k-vypusteni-do-volne-prirody-v-bulharsku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská zoo poslala další supy k vypuštění do volné přírody v Bulharsku

25.11.2024 20:50 | ZLÍN (ČTK)
Sup bělohlavý (Gyps fulvus)
Sup bělohlavý (Gyps fulvus)
Chovatelé zlínské zoologické zahrady poslali minulý týden dva mladé supy do Bulharska, kde budou vypuštěni do volné přírody. Zlínská zahrada tak činí 15 let, k vypuštění předala již 26 těchto ohrožených dravců, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
 
Chovatelé odeslali do Bulharska mláďata supa hnědého a supa bělohlavého. Mladí supi stráví nejdříve několik týdnů v záchranném centru v bulharské Staré Zagoře.

"Po adaptaci je pracovníci centra přesunou do aklimatizační voliéry v pohoří Stará Planina, aby si zvykli na nové prostředí a navázali sociální vazby s ostatními supy. Zhruba po roce pobytu budou vypuštěni do volné přírody," uvedla mluvčí.

Supi dostanou před vypuštěním do přírody GPS vysílače, díky kterým se bude sledovat pohyb a chování dravců. Ochranáři tak získávají informace o jejich adaptaci, způsobu hledání potravy, rozmnožování i případných hrozbách, kterým čelí.

Zlínská zoo se do mezinárodní spolupráce při ochraně supů zapojila v roce 2009, kdy se podařilo po 15 letech chovu odchovat první mládě supa bělohlavého.

"Odchov byl pro nás nejen potvrzením kvalitní péče o chovné páry, ale také startem spolupráce na mezinárodní úrovni. Vstoupili jsme do společného projektu španělských a bulharských ochranářů Green Balkans zaměřeného na obnovu populace supů v Bulharsku. Od té doby jsme všech dvacet odchovaných supů bělohlavých, tři supy hnědé a tři supy mrchožravé předali bulharským kolegům k vypuštění," uvedl ředitel zahrady Roman Horský.

Zlínská zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům supů. Je také jednou z mála zahrad, která odchovává mláďata přirozeným způsobem pod rodiči.

"Díky našim chovatelským zkušenostem nyní skutečně patříme ke klíčovým partnerům projektu ochrany supů v Bulharsku. To je naprosto fantastický úspěch. Navíc reintrodukce má příznivý dopad nejen na biodiverzitu, ale také na zvyšování povědomí o důležitosti ochrany přírody. Supi se vlastně stali symbolem úspěšné spolupráce mezi zeměmi, institucemi a jednotlivci, kteří sdílejí společný cíl – záchranu ohrožených druhů," uvedl Horský.

Supi patří mezi nejohroženější ptačí druhy planety. "Jejich populace čelí mnoha hrozbám, včetně ztráty přirozeného prostředí, používání pesticidů, otrav mršin pytláky či nelegálního lovu. Tito dravci plní v ekosystému nenahraditelnou roli. Jako mrchožrouti čistí přírodu od uhynulých zvířat a brání šíření nemocí," uvedla mluvčí. Zlínská zoo chová sedm druhů supů – supy kapucíny, bělohlavé, Rüppellovy, himálajské, hnědé, mrchožravé a chocholaté.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

26.11.2024 10:37
Jaká je výtěžnost?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist