https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinsky-kraj-proplati-prvni-skody-zpusobene-medvedem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínský kraj proplatí první škody způsobené medvědem

11.12.2018 00:20 | ZLÍN (ČTK)
Zlínský kraj proplatí první škody způsobené medvědem hnědým, který se v regionu pohyboval od září. / Ilustrační foto
Zlínský kraj proplatí první škody způsobené medvědem hnědým, který se v regionu pohyboval od září. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Šelmy.cz
Zlínský kraj proplatí první škody způsobené medvědem hnědým, který se v regionu pohyboval od září. Náhradu dohromady přes 87.000 korun získá prvních sedm žadatelů. Řekl to včera novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Ostatní žádosti budou zřejmě proplaceny v lednu. Kraj také podle Čunka již získal povolení k odchytu, či odstřelu medvěda. Medvěd však již delší dobu škodu v kraji nezpůsobil a není jisté, zda neodešel na Slovensko. Vyloučeno není ani to, že nyní pobývá v Moravskoslezském kraji.
 

Kraj kromě nyní proplacených žádostí o odškodnění eviduje dalších 20 žádostí za 350.000 korun. "K jejich proplacení by mělo dojít během měsíce ledna," uvedla krajská radní Margita Balaštíková (ANO). Všechny evidované škody medvěd způsobil od 13. září do 20. listopadu. Medvěd podle hejtmana v kraji zabil asi 60 ovcí a také kozy, škody způsobil i na úlech a jiném majetku.

Lidé mají na náhradu škody, způsobené zvláště chráněnými živočichy, nárok ze zákona. Peníze dává stát prostřednictvím kraje. Žadatel musí podat žádost do deseti dnů od zjištění vzniklé škody a také dodat protokol o ohledání veterinárním lékařem a stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je obec s rozšířenou působností. Pokud se škoda stane na území chráněné krajinné oblasti, je příslušným orgánem Agentura ochrany přírody a krajiny.

Medvěd se na Vsetínsku choval netypicky, chodil do blízkosti lidských obydlí a ztrácel plachost. Ochránci přírody na něj nastražili odchytovou klec, medvěda se však nepodařilo přilákat. Na zvíře číhal i odborník na uspávání velkých šelem, veterinář Lukáš Pavlačík ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem, na medvěda však nenarazil.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist