https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinsky-kraj-vyplati-za-skodu-zpusobenou-medvedem-31.000-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínský kraj vyplatí za škodu způsobenou medvědem 31.000 korun

9.7.2019 00:27 | ZLÍN (ČTK)
Zlínský kraj proplatí dvěma žadatelům ze Vsetínska škodu 31.000 korun, kterou jim na přelomu dubna a května způsobil na včelstvech a úlech medvěd hnědý.
Zlínský kraj proplatí dvěma žadatelům ze Vsetínska škodu 31.000 korun, kterou jim na přelomu dubna a května způsobil na včelstvech a úlech medvěd hnědý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | CHKO Beskydy
Zlínský kraj proplatí dvěma žadatelům ze Vsetínska škodu 31.000 korun, kterou jim na přelomu dubna a května způsobil na včelstvech a úlech medvěd hnědý. Novinářům to včera řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Náhrady za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy proplácí hejtmanství dlouhodobě, peníze dostává ze státního rozpočtu.
 

Zprávy o výskytu medvědů hnědých ve Zlínském kraji se po delší odmlce znovu objevují od loňského září. Jen za loňský rok nechalo hejtmanství na náhradách za škody způsobené těmito šelmami vyplatit přes 170.000 korun.

Krajský úřad vyplácí náhrady za škody způsobené také dalšími zvláště chráněnými živočichy. Ročně jde obvykle o statisíce korun, za celý loňský to bylo bezmála 650.000 korun. "Většinou jde o škody způsobené vlkem, bobrem, vydrou, kormoránem či právě medvědem," uvedla krajská radní Margita Balaštíková (ANO), která zodpovídá za životní prostředí a zemědělství.

Lidé mají na náhradu škody způsobené zvláště chráněnými živočichy nárok ze zákona. Žadatel musí podat žádost do deseti dnů od zjištění vzniklé škody a také dodat protokol o ohledání veterinárním lékařem a stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je obec s rozšířenou působností. Pokud se škoda stane na území chráněné krajinné oblasti, je příslušným orgánem Agentura ochrany přírody a krajiny.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Viktor Chrást
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist