https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinsky-kraj-zahajil-demontaz-elektrickych-ohradniku-na-zlinsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínský kraj zahájil demontáž elektrických ohradníků, chránily před africkým morem prasat

9.10.2018 10:24 | ZLÍN (ČTK)
Poslední potvrzený případ afrického moru prasat na Zlínsku je z letošního dubna.
Poslední potvrzený případ afrického moru prasat na Zlínsku je z letošního dubna.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zlínský kraj zahájil v uplynulých dnech demontáž elektrických ohradníků, které od loňského srpna lemovaly část vysoce rizikové oblasti s výskytem afrického moru prasat na Zlínsku. Práce na odstranění ohradníků pokračují, trvat by měly do konce října, řekla dnes mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová. Nařízení, na jehož základě muselo zlínské hejtmanství udržovat elektrické ohradníky funkční, odvolali veterináři 1. října.
 

Stanovený termín, dokdy by měly elektrické ohradníky zmizet, může podle Kousalové posunout nepřízeň počasí. "Odstraňování ohradníků jsme zahájili na začátku října, nicméně některé z nich ještě zůstávají na místě," uvedla mluvčí. Elektrické ohradníky byly nainstalovány na více než deseti kilometrech kolem vysoce rizikové oblasti.

Kraj už nemusí udržovat ani výstražné tabule, které informují o zákazu vstupu do lesů, na pole a polní cesty v honitbách, kde se nákaza objevila. Zákaz vstupu do rizikové oblasti pro veřejnost však zůstává v platnosti.

Zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer už dříve řekl, že funkčnost elektrických ohradníků končí. "Při plánovaném postupném rušení veterinárních opatření v zamořené oblasti by nebylo hospodárné na dobu několika měsíců tyto ohradníky obnovovat," uvedl Majer.

Na dalších 38 kilometrech kolem vysoce rizikové oblasti zůstávají osazené pachové ohradníky. Myslivci na konci září dokončili jejich výměnu. V terénu osadili zhruba 7400 nových pachových ohradníků, které jsou díky použité technologii šetrnější k životnímu prostředí. V terénu by podle Majera měly vydržet do konce roku, především kvůli očekávané podzimní migraci divokých prasat. Především samci při ní podle veterinářů putují na velké vzdálenosti, a vzniká tak riziko zavlečení nákazy na další území.

Poslední potvrzený případ afrického moru prasat na Zlínsku je z letošního dubna. Neobjeví-li se nový případ nákazy ani v říjnu, zmírní veterináři pravděpodobně některá další mimořádná opatření, jež vydali v souvislosti s onemocněním. Týkat by se to mělo i zmiňovaného zákazu vstupu do vysoce rizikové oblasti pro veřejnost.

V České republice se africký mor prasat, který není nebezpečný pro člověka, objevil poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, zastřelených či odchycených divokých prasat. Do chovů se nákaza nerozšířila. Kdyby k tomu došlo, veterináři by je museli nechat vybít.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist