https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinsti-vedci-vynalezli-inteligentni-system-pro-trideni-sazenic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Zlíně vynalezli systém pro třídění lesních sazenic. Je založený na umělé inteligenci a počítačovém vidění

13.2.2021 03:19 | ZLÍN (ČTK)
Před expedicí výsadby k zákazníkovi je třeba zjistit, jakou mají sazenice výšku, průměr stonku a morfologiii. Na třídičce se sazenice rozdělí podle kvality do tří kategorií.
Před expedicí výsadby k zákazníkovi je třeba zjistit, jakou mají sazenice výšku, průměr stonku a morfologiii. Na třídičce se sazenice rozdělí podle kvality do tří kategorií.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Výzkumní pracovníci Fakulty aplikované informatiky (FAI) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vynalezli inteligentní systém, který v krátkém čase dokáže rozeznat kvalitní sazenici lesních dřevin od nekvalitní. Je to díky metodám umělé inteligence a počítačového vidění, sdělila mluvčí univerzity Petra Svěráková. Nová třídicí linka, která prvky obsahuje, byla již uvedena do provozu.
 

Na nové lince spolupracovali vědci z FAI a Regionálního výzkumného centra CEBIA-Tech s firmami ze Švédska a Nizozemska. "Naše část komplexního řešení představuje pomyslné srdce celé linky, které na základě počítačového vidění a metod umělé inteligence rozhoduje o kvalitě dané sazenice, a tím také o tom, zda splňuje či nesplňuje parametry vyžadované normou," uvedl ředitel centra CEBIA-Tech zlínské univerzity Vladimír Vašek.

Před expedicí výsadby k zákazníkovi je třeba zjistit, jakou mají sazenice výšku, průměr stonku a morfologiii. Na třídičce se sazenice rozdělí podle kvality do tří kategorií.

"Vlastní třídičku představuje kamerová komora, kterou sazenice projíždějí na pásu ve vzdálenosti asi 50 centimetrů od sebe rychlostí zhruba jeden metr za sekundu. V komoře jsou pomocí čtyř kamer pořizovány potřebné vzájemně kolmé snímky celé sazenice a snímky kořenového krčku," uvedl Vašek. Zpracováním obrazu z kamer se určí kategorie sazenice, její kód se předá řídicímu systému, který zajistí mechanické nasměrování sazenice do zásobníků pro příslušnou kategorii.

"Velkou výzvou bylo především určování morfologické stavby sazenice, kdy bylo třeba uvažovat často přímo neviditelné křížení větví a realizovat rekonstrukci větví za listy sazenice. V současné době je kamerová komora nainstalována jako součást třídicí linky ve firmě Lescus, kde je v testovacím provozu realizováno třídění přes 60.000 sazenic za den," uvedl Vašek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jaroslav Vozáb

13.2.2021 11:54
Dobrý den,
napíšu názor, který jsem slyšel v lesoškolce, když jsem kupoval sadbu do svého lesa od staršího hajného.
Tím "přebíráním sazenic" děláme genetické zvěrstvo. Je třeba sázet vše co vzejde ze semen z dobrého porostu, nejlépe z polesí kde bodem sázet les. Nasázet raději 2x více než je nyní zvykem jako jsme sázeli dříve. A les vychovat sekerou. Sázíme tz. pionýry a kdo nám zaručí, že se dožijí 100let a našim vnukům předáme špatný les.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist