Znalec nadále pracuje na posudku, který se týká otravy řeky Bečvy Aktualizováno

Začátkem března znalec uvedl, že vypracování posudku ztěžují opatření přijatá v souvislosti s epidemickou situací. Scházely mu také některé podklady. "Něco přišlo minulý týden a pokračujeme v práci. Pracuje na tom celý tým, nejenom já. Ta záležitost je opravdu složitá a není to tak, že bychom si řekli aha, ony tam byly kyanidy, tak je vinen tenhle. Znalecké posudky se takto nemůžou dělat," řekl dnes ČTK Klicpera.
Kdy přesně by měla skončit už dvakrát prodloužená lhůta pro vypracování posudku, uvést odmítl. "Nemůžu k tomu nic říct, protože jsem vázán mlčenlivostí. Kdybych řekl něco navíc, tak je z toho průšvih. Nejen můj administrativní, ale i věcný, protože by se porušily zásady řízení a vyšetřování," řekl znalec.
Policie dnes ČTK potvrdila, že na znalecký posudek čeká. "Z naší strany nebyla lhůta na vypracování ohraničena. Stále platí, že věc prověřujeme jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti, za který pachateli hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti," uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.
Přečtěte si také |

Na začátku února Klicpera v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Policie po jeho televizním vystoupení uvedla, že znalce nezbavila mlčenlivosti, což tehdy ČTK potvrdil i Klicpera. Policie jeho vystoupení v médiích vyhodnocuje a nechce jej dále komentovat. Petici za objasnění postupu úřadů při vyšetřování otravy řeky podepsalo více než 20 000 lidí.
Podle poslance Františka Elfmarka (Piráti) je způsob, jakým se Klicpera vyjadřuje v médiích, nepřípustný. Kritizuje i prodlužování termínu pro vyhotovení posudku. "Myslím si, stejně jako někteří kolegové, že by měl být z celé události odvolaný. Neměl by ji řešit a znalecký posudek by měl dělat někdo jiný," řekl dnes novinářům Elfmark. Policie odmítla jeho vyjádření komentovat.
Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)

Miroslav Vinkler
22.3.2021 15:32Taktika soupeře je jasná a má i svůj termín "vysedět".
Každá materiální stopa časem chladne a také se snižuje přísnost případného posouzení , limitem je institut promlčení.
Mám pocit, že u vraždy činí deset let.
Alena Nováková
22.3.2021 15:54 Reaguje na Miroslav VinklerZbyněk Šeděnka
22.3.2021 16:01 Reaguje na Alena Novákováhttps://www.ceska-justice.cz/blog/u-vetsiny-vrazd-zustava-dvacetileta-promlceci-lhuta-schvalen-nedodelek/
Alena Nováková
22.3.2021 18:18 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaTaky mimochodem nechápu, kde vzal autor informaci, že v Německu se vraždy promlčují za třicet let (nepromlčují se, viz § 78 odst. 2 německého TZ).
Zbyněk Šeděnka
22.3.2021 15:58 Reaguje na Miroslav Vinklerhttp://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-1-hlava-4-dil-2-paragraf-34
Lukáš Kašpárek
23.3.2021 07:56 Reaguje na Pavel HanzlAle rád se v tomto případu spletu :)
Pavel Hanzl
23.3.2021 20:38 Reaguje na Lukáš KašpárekMajka Kletečková
22.3.2021 16:57 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
22.3.2021 17:30 Reaguje na Majka KletečkováLukáš Kašpárek
23.3.2021 07:59 Reaguje na Majka KletečkováPavel Hanzl
23.3.2021 20:39 Reaguje na Lukáš KašpárekJiří Daneš
22.3.2021 23:23 Reaguje na Miroslav VinklerZkuste si na něho vymyslet něco chytřejšího, když se ho chcete zbavit jako politika.
Lukáš Kašpárek
23.3.2021 08:10 Reaguje na Jiří Danešhttps://denikreferendum.cz/clanek/31706-kyanid-v-becve-co-vime-a-co-budi-pochybnosti
Jen výcuc:
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ale spekulace razantně odmítl a několikrát do médií prohlásil, že závod kyanid nevyrábí ani jej odnikud nenakupuje a neskladuje jej. To je sice pravda, přesto věrohodnost Karla Hanzelky i firmy DEZA utrpěla.
Kyanidy jsou totiž jednou z odpadních látek, které v podniku vznikají. DEZA jich do Bečvy jen za rok 2018 podle webu Znečišťovatelé.cz ekologické organizace Arnika, který čerpá z Integrovaného registru znečišťování Ministerstva životního prostředí, vypustila šedesát kilogramů.
Kvůli zpřísněné legislativě musela DEZA v uplynulých letech přistoupit k investicím do lepšího čištění svých odpadních vod. Ve své Zprávě o stavu a vývoji životního prostředí za rok 2015 podnik píše: „Zpřísnění legislativních limitů pro vypouštění zbytkových koncentrací kyanidů si vyžádalo instalaci zařízení na detoxikaci koncentrovaných odpadních vod procesem ozonizace. V následujících letech bude provedena rekonstrukce biologické Čistírny odpadních vod (tato bude zahrnovat i procesy nitrifikace a denitrifikace a dodatečné redukce koncentrace vázaných kyanidů).“
Ve výroční zprávě DEZA za rok 2017 pak stojí: „Jednou z nejvýznamnějších investic je v současné době Biologická čistírna odpadních vod, kterou musíme podle platného integrovaného povolení zrealizovat do konce roku 2020. V loňském roce došlo k přepracování projektu, ve kterém bylo navrženo efektivnější technické řešení odbourávání kyanidů.“
Asi tak....
Pavel Hanzl
23.3.2021 21:13 Reaguje na Lukáš KašpárekPavel Hanzl
22.3.2021 16:54I Haškův Švejk by se styděl za neschopnost pořádného švejkování....
Roman Kolář
22.3.2021 17:39https://denikreferendum.cz/clanek/32484-zjisteni-dr-deza-je-zrejme-napojena-na-podezrelou-vypust-ve-lhotce-nad-becvou
Pavel Hanzl
23.3.2021 21:09 Reaguje na Roman KolářJe zajímavé, že velmi podezřelý byl obtokový kanál lagun DEZY, v článku ho ale nezmiňují. Pod ním scíplé ryby nebyly, tak asi proto.