https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/znalec-nadale-pracuje-na-posudku-ktery-se-tyka-otravy-reky-becvy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Znalec nadále pracuje na posudku, který se týká otravy řeky Bečvy Aktualizováno

22.3.2021 15:22 | VSETÍN (ČTK)
Začátkem března znalec uvedl, že vypracování posudku ztěžují opatření přijatá v souvislosti s epidemickou situací. Scházely mu také některé podklady. "Něco přišlo minulý týden a pokračujeme v práci. Pracuje na tom celý tým, nejenom já. Ta záležitost je opravdu složitá a není to tak, že bychom si řekli aha, ony tam byly kyanidy, tak je vinen tenhle. Znalecké posudky se takto nemůžou dělat," řekl Klicpera.
Začátkem března znalec uvedl, že vypracování posudku ztěžují opatření přijatá v souvislosti s epidemickou situací. Scházely mu také některé podklady. "Něco přišlo minulý týden a pokračujeme v práci. Pracuje na tom celý tým, nejenom já. Ta záležitost je opravdu složitá a není to tak, že bychom si řekli aha, ony tam byly kyanidy, tak je vinen tenhle. Znalecké posudky se takto nemůžou dělat," řekl Klicpera.
Soudní znalec Jiří Klicpera dnes ČTK řekl, že nadále pracuje na posudku, který se týká zářijové otravy řeky Bečvy. Posudek je důležitý pro policejní prověřování případu. Znalec už dvakrát požádal o prodloužení lhůty pro jeho vypracování, poprvé skončila loni v prosinci, podruhé letos v únoru. Kdy je nejzazší nový termín pro dokončení posudku není jasné, Klicpera říci odmítl. Vysvětluje to tím, že je vázán mlčenlivostí.
 

Začátkem března znalec uvedl, že vypracování posudku ztěžují opatření přijatá v souvislosti s epidemickou situací. Scházely mu také některé podklady. "Něco přišlo minulý týden a pokračujeme v práci. Pracuje na tom celý tým, nejenom já. Ta záležitost je opravdu složitá a není to tak, že bychom si řekli aha, ony tam byly kyanidy, tak je vinen tenhle. Znalecké posudky se takto nemůžou dělat," řekl dnes ČTK Klicpera.

Kdy přesně by měla skončit už dvakrát prodloužená lhůta pro vypracování posudku, uvést odmítl. "Nemůžu k tomu nic říct, protože jsem vázán mlčenlivostí. Kdybych řekl něco navíc, tak je z toho průšvih. Nejen můj administrativní, ale i věcný, protože by se porušily zásady řízení a vyšetřování," řekl znalec.

Policie dnes ČTK potvrdila, že na znalecký posudek čeká. "Z naší strany nebyla lhůta na vypracování ohraničena. Stále platí, že věc prověřujeme jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti, za který pachateli hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti," uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Na začátku února Klicpera v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Policie po jeho televizním vystoupení uvedla, že znalce nezbavila mlčenlivosti, což tehdy ČTK potvrdil i Klicpera. Policie jeho vystoupení v médiích vyhodnocuje a nechce jej dále komentovat. Petici za objasnění postupu úřadů při vyšetřování otravy řeky podepsalo více než 20 000 lidí.

Podle poslance Františka Elfmarka (Piráti) je způsob, jakým se Klicpera vyjadřuje v médiích, nepřípustný. Kritizuje i prodlužování termínu pro vyhotovení posudku. "Myslím si, stejně jako někteří kolegové, že by měl být z celé události odvolaný. Neměl by ji řešit a znalecký posudek by měl dělat někdo jiný," řekl dnes novinářům Elfmark. Policie odmítla jeho vyjádření komentovat.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
Viktor Chrást
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.3.2021 15:32
To už nemá cenu číst.
Taktika soupeře je jasná a má i svůj termín "vysedět".

Každá materiální stopa časem chladne a také se snižuje přísnost případného posouzení , limitem je institut promlčení.
Mám pocit, že u vraždy činí deset let.
Odpovědět
AN

Alena Nováková

22.3.2021 15:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
To jste se trochu seknul, je to 30 let.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.3.2021 16:01 Reaguje na Alena Nováková
Omyl, dvacet let:
https://www.ceska-justice.cz/blog/u-vetsiny-vrazd-zustava-dvacetileta-promlceci-lhuta-schvalen-nedodelek/
Odpovědět
AN

Alena Nováková

22.3.2021 18:18 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Doporučuju jít ke zdroji a otevřít si trestní zákoník (§ 34). Uvidíte, že (od října minulého roku) tam 20 let nenajdete. Vraždy, za které nejde uložit výjimečný trest, se promlčí za 15 let, ale ty, za které výjimečný trest uložit jde (což nejsou jen ty "trýznivé", jak píše autor článku) se promlčí za 30 let. A jmenuje se to "promlčecí doba", ne lhůta.
Taky mimochodem nechápu, kde vzal autor informaci, že v Německu se vraždy promlčují za třicet let (nepromlčují se, viz § 78 odst. 2 německého TZ).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.3.2021 19:57 Reaguje na Alena Nováková
Dík za upřesnění.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.3.2021 15:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mylím si že za tři roky bude Bureš v klidu:
http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-1-hlava-4-dil-2-paragraf-34
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.3.2021 16:55 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Doufejme, že hlavně v chládku....
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.3.2021 07:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Takto mocní do vězení nechodí. Bohužel...

Ale rád se v tomto případu spletu :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.3.2021 20:38 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Smozřejmě uteče na Seychely, ale to je celkem fuk. Soud ale musí dohledat všechny zašatročené miliardy a udělat odškodnění jeho obětí. Bez toho se nemůžeme nazývat právním státem.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.3.2021 16:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Takže z toho plyne, že by pan Klicpera mohl mít svůj posudek dokončený za dva a půl roku. Policie bude vystoupení znalce vázaného mlčenlivostí (vystoupení v médiích na začátku února) vyhodnocovat celou tuto dobu?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.3.2021 17:30 Reaguje na Majka Kletečková
Bureš vyvázne a soudruh Klicpera bude mít v Agrofertu nějaké teplé místečko.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.3.2021 07:59 Reaguje na Majka Kletečková
Jsme země, kde se "krásně" snoubí mafiánské praktiky mocných s totální neschopností státu a jeho složek. Už se v tom člověk ani nevyzná kdo je ten mafián a kdo jen neschopný... tak kouzelně je to promícháno...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.3.2021 20:39 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Situace silně připomíná dobu po roce 48.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.3.2021 23:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Takže, podle Vás a všech těch podpisovatelů peticí, se z hnědouhelných dehtů dá oddestilováním těkavých podílů, vyrobit kyanid? Napište novou učebnici chemické technologie. Na to nikdo, od dob Lavoisiera nepřišel, to je na Nobilovku. Dělají to v DEZE ve Val. Meziřičí a Babiš osobně obsluhuje destiláky.
Zkuste si na něho vymyslet něco chytřejšího, když se ho chcete zbavit jako politika.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.3.2021 08:10 Reaguje na Jiří Daneš
Proč si téma nenastudujete?

https://denikreferendum.cz/clanek/31706-kyanid-v-becve-co-vime-a-co-budi-pochybnosti

Jen výcuc:

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ale spekulace razantně odmítl a několikrát do médií prohlásil, že závod kyanid nevyrábí ani jej odnikud nenakupuje a neskladuje jej. To je sice pravda, přesto věrohodnost Karla Hanzelky i firmy DEZA utrpěla.

Kyanidy jsou totiž jednou z odpadních látek, které v podniku vznikají. DEZA jich do Bečvy jen za rok 2018 podle webu Znečišťovatelé.cz ekologické organizace Arnika, který čerpá z Integrovaného registru znečišťování Ministerstva životního prostředí, vypustila šedesát kilogramů.

Kvůli zpřísněné legislativě musela DEZA v uplynulých letech přistoupit k investicím do lepšího čištění svých odpadních vod. Ve své Zprávě o stavu a vývoji životního prostředí za rok 2015 podnik píše: „Zpřísnění legislativních limitů pro vypouštění zbytkových koncentrací kyanidů si vyžádalo instalaci zařízení na detoxikaci koncentrovaných odpadních vod procesem ozonizace. V následujících letech bude provedena rekonstrukce biologické Čistírny odpadních vod (tato bude zahrnovat i procesy nitrifikace a denitrifikace a dodatečné redukce koncentrace vázaných kyanidů).“

Ve výroční zprávě DEZA za rok 2017 pak stojí: „Jednou z nejvýznamnějších investic je v současné době Biologická čistírna odpadních vod, kterou musíme podle platného integrovaného povolení zrealizovat do konce roku 2020. V loňském roce došlo k přepracování projektu, ve kterém bylo navrženo efektivnější technické řešení odbourávání kyanidů.“

Asi tak....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.3.2021 21:13 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jenže celá technologie v Deze snad doposud nefunguje a celkem logicky museli kyanidy někde skladovat a protrhla se jim nádrž. Když to plave jak kachna, kváká jak kachna...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.3.2021 16:54
Velmi mě mrzí, že si tohohle nedožil Václav Havel, z toho by bylo špičkové absurdní divadlo. Ani by se nemusel nic vymýšlet, stačilo by dobře poskládat výroky některých zainteresovaných jedinců a obraz Paroubkova Marsu by byl naprosto grandiózní...

I Haškův Švejk by se styděl za neschopnost pořádného švejkování....
Odpovědět
RK

Roman Kolář

22.3.2021 17:39
Mírný optimismus mi opět nalili do žil novináři z DR
https://denikreferendum.cz/clanek/32484-zjisteni-dr-deza-je-zrejme-napojena-na-podezrelou-vypust-ve-lhotce-nad-becvou
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.3.2021 21:09 Reaguje na Roman Kolář
Tohle je zatím asi nejlepší článek o celé záležitosti, který jsem četl a pravděpodobnost, že to je ta správná vyúsť je velmi vysoká.
Je zajímavé, že velmi podezřelý byl obtokový kanál lagun DEZY, v článku ho ale nezmiňují. Pod ním scíplé ryby nebyly, tak asi proto.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.3.2021 18:27
Znalec pracuje dle zadání objednatele a nikoliv pravdivě. Pokud by pracoval proti objednateli, dopustil by se úmyslného trestného činu. Proto je vázán mlčenlivostí a informuje pouze o tom, co mu nařídí objednatel.
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.3.2021 18:31
Nejhorší na otravě Bečvy je to.že nebudou mít co žrát vydry a kormoráni.Jinak na těch hloupých rybach nesejde
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.3.2021 19:26 Reaguje na karel krasensky
Ti poscípali taky.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.3.2021 23:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste je viděl, tyvydry a kormány, nebo jen tak žvaníte, aby řeč nestála?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.3.2021 20:40 Reaguje na Jiří Daneš
Mám je vycpaný na chalupě.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.3.2021 08:12 Reaguje na karel krasensky
To spíš na tobě nesejde ty špíno...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist