Zoo Dvůr Králové získala na oživení chovu nosorožce z Británie
Sedmiletý nosorožec černý jménem Embu je po dvanácti letech novým chovným samcem, kterého dvorská zoo získala. "Nyní nastala doba přivézt novou krev a chov oživit," uvedl zoolog Jiří Hrubý. Cestu z Británie Embu zvládl dobře. "Byl ovšem trochu nervózní po dlouhé cestě, a tak jsme mu první den dopřáli absolutní klid," uvedl Hrubý.
Kusini i Embu jsou zatím v zázemí zoo. Až si přivyknou na nové prostředí, budou se v rámci chovného komplexu nosorožců přesouvat a dostanou možnost využívat v závislosti na počasí i venkovní výběhy.
Dvorská zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě. V zoo se dosud narodilo přes 50 nosorožců a zoo je jedinou na světě, která rozmnožila severní bílé nosorožce. Poslední dva severní bílí nosorožci na planetě pocházejí právě ze Dvora Králové a nyní žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta.
Dvorská zoo nyní chová 21 nosorožců, z nichž 15 je nosorožců černých východního poddruhu a šest je bílých jižních. Nosorožci černí jsou ohroženi vyhynutím, v přírodě jich žije posledních zhruba 900 jedinců. Nosorožců bílých jižních žije v Africe přibližně 20 000.
Základ chovu nosorožců ve Dvoře Králové byl položen téměř před 50 lety zvířaty, která z afrických expedic na přelomu 60. a 70. let minulého století přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner. První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976.
reklama