Žraloků se podle zemí CITES loví příliš mnoho
Podle účastníků jde o znepokojivý údaj a důkaz o ohrožení žraloků. "Je to otázka života a smrti," řekl Luke Warwick z amerického výzkumného centra Pew. Podle Andyho Cornishe ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF) je na trhu nebývalá poptávka po žraločích ploutvích, kůži a žábrách. "Mnohé země nemají vůbec žádná omezení lovu žraloků a každý si tam může ulovit, co chce. Ani v zemích, která nějaká omezení mají, se tato pravidla nedodržují," řekl Cornish.
Praxe řezání pouze ploutví a odhazování ještě živých žraloků zpět do moře byla sice zakázána, ale v některých oblastech Indického a Tichého oceánu se s ní lze podle agentury AFP stále setkat. Čína oficiálně zakázala podávat polévku ze žraločích ploutví, avšak toto jídlo je tam stále velmi ceněno.
V čínském tradičním lékařství se používají žábry rejnoka manty, který je blízký příbuzný žraloků - na jihu Číny se využívá k čištění krve, byť účinnost této metody není vědecky potvrzena.
Společnost pro ochranu divoké přírody (WCS) uvádí, že za desetiletí 2001-2011 vzrostl objem obchodu se žraloky, rejnoky a chimérami o 40 procent. "Objem celosvětového ročního obchodu s částmi těl žraloků a rejnoků se blíží miliardě dolarů," řekla pracovnice WCS Amie Brautiganová.
Odborníci rozlišují 1250 druhů žraloků a 180 druhů rejnoků. WWF odhaduje, že bude-li se pokračovat v nadměrném lovení, je ohrožena čtvrtina těchto druhů. "Žraloci jsou důležitý článek oceánského ekosystému a rejnok patří k neopomenutelným živočichům, takže si zaslouží ochranu," řekl ředitel amerických agentur pro rybolov Dan Ashe.
Konference zemí CITES se má do středy vyjádřit k návrhu asi padesáti států, podle nějž se má k článku úmluvy o omezení rybolovu ohrožených živočichů připojit 13 nových druhů žraloků. Zatím jich je chráněno osm.
reklama