https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zrucsky-zamek-zve-na-expozici-pribeh-reky-sazavy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zručský zámek zve na expozici Příběh řeky Sázavy

10.5.2018 00:09 | ZRUČ N. S. (ČTK)
Sázava (na obrázku) odvodňuje část Českomoravské vrchoviny a severní oblast Středočeské pahorkatiny. Vodáci a trampové ji často nazývají Zlatá řeka. Neoficiální název souvisí s barvou vody, kterou způsobuje odnášení jílovité půdy a která je zvláště dobře vidět na soutoku s Vltavou.
Sázava (na obrázku) odvodňuje část Českomoravské vrchoviny a severní oblast Středočeské pahorkatiny. Vodáci a trampové ji často nazývají Zlatá řeka. Neoficiální název souvisí s barvou vody, kterou způsobuje odnášení jílovité půdy a která je zvláště dobře vidět na soutoku s Vltavou.
Dávno zapomenutá řemesla, jako jako ledař, vorař, hamerník či pradlena, ožívají na nové výstavě Příběh řeky Sázavy, kterou si lze prohlédnout na zámku ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku. Návštěvníci se dozvědí i další zajímavosti o řece, sdělila vedoucí odboru kultury zručské radnice Martina Fialová.

 

"Expozice je interaktivní a je připravena pro zvídavého a hravého návštěvníka. Ten si v nové expozici může zkusit sestavit tok řeky z puzzlí, seznámit se s rostlinami a zvířaty žijícími blízko řeky, vyposlechnout si příběh lidí žijících u řeky," uvedla Fialová. Na závěr zájemci mohou zhlédnout i desetiminutový kreslený film o historii řeky.

Sázava odvodňuje část Českomoravské vrchoviny a severní oblast Středočeské pahorkatiny. Vodáci a trampové ji často nazývají Zlatá řeka. Neoficiální název souvisí s barvou vody, kterou způsobuje odnášení jílovité půdy a která je zvláště dobře vidět na soutoku s Vltavou.

Zámek ve Zruči nad Sázavou je původně gotický hrad Kolovratů z počátku 14. století přestavěný na renesanční zámek v polovině 16. století. Na konci 19. století prošel novogotickou přestavbou. Od roku 1948 v něm sídlí radnice. V areálu, který si loni prohlédlo 23.000 návštěvníků, je také expozice věnovaná vodáctví nebo muzeum panenek.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist