https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/v-cesku-se-prodavaji-jedovate-boty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: V Česku se prodávají jedovaté boty

16.6.2009 | PRAHA | MF Dnes
Test MF DNES prokázal, že někteří asijští výrobci napouštějí laciné boty chemikálií, jež způsobuje ekzémy a vážné zdravotní potíže. Látka dimethylfumarát je přitom v Evropské unii zakázaná. České úřady se k jejímu testování teprve chystají.
 
Puchýře z nových bot jsou vcelku běžná věc. Stovky svědivých puchýřků na nateklém chodidle však už ne. Přesto si je můžete pořídit, když si koupíte laciné boty neznámého původu, jako to udělala Simona Šoganová z Chomutova.

V obchodě s názvem Style in Italy v pražské Jindřišské ulici se nechala zlákat nízkou cenou - kožené kozačky za tři stovky vskutku jen tak nekoupíte.

„Po týdnu se mi objevily spousty krvavých puchýřků po celém chodidle a noha mi opuchla. S něčím takovým jsem se v životě nesetkala,“ říká žena. „Dva měsíce trvalo, než jsem se jich zbavila.“

Boty byly napuštěny dimethylfumarátem (DMF), tedy chemickou látkou, která se používá v některých asijských zemích proti plísním. Ukázaly to analýzy, jež nechala MF DNES udělat v Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně.

Látka chrání proti plísni V Evropě je tato látka zakázaná, protože je vážným rizikem pro zdraví. Kontakt s ní může způsobit nejen bolestivé záněty kůže, ale i akutní dýchací potíže. Studie prokázaly, že silnou reakci může vyvolat již koncentrace jediného miligramu na kilogram materiálu. V botách bylo látky dvěstěkrát více.

„Koncentrace byla tak vysoká, že to spíš ukazuje na to, že boty byly prostředkem vystříkány,“ říká Jiří Samsonek ze zlínské zkušebny. „Možná to tak v Asii dělají, aby měli jistotu, že zboží cestou po moři nezplesniví,“ míní. Jisté je, že takové boty nemají na trhu co dělat, protože ohrožují zdraví.

Stejnou látkou byly napuštěny i další boty, které redakce MF DNES ve stejném obchodě koupila. „O tom nic nevím. Já ty boty normálně nosím a nic se mi nestalo. Dovážíme je z Maďarska, Polska, Turecka a Číny,“ reagovala prodavačka v obchodě. Kontakt na majitele prodejny však redaktorce neposkytla a ani z vývěsky na dveřích se nedá vyčíst, komu obchod patří, a kdo tudíž za zboží zodpovídá. V prodejně to tak silně páchne po chemii, že zápach až dráždí oči.

Podle Jiřího Samsonka jde pro zákazníka zpravidla o první signál, že je něco špatně. „Určitě to bude z dimethylfumarátu. Látka se uvolňuje a dráždí sliznice,“ upozorňuje.

Nebezpečí je i na sedačkách Dimethylfumarát (DMF) sice ochrání kůži na botách, kabelkách či pohovkách proti plísni, ale škodí lidské kůži. Paní Šoganová není jediná, kdo si to ověřil.

V Evropě jsou od poloviny loňska zaznamenány desítky podobných případů. Evropská databáze nebezpečných výrobků (viz fotografie vpravo) se plní hlášeními o nebezpečných botách ze Španělska, Polska, Belgie, Finska i Velké Británii. DMF se objevil už i na čínských kožených sedačkách, z nichž zákazníci dostali také alergie.

Situací se začala zabývat Evropská komise a v březnu nařídila členským státům postarat se, aby se výrobky obsahující tuto látku nedostaly na trh a ty, které jsou v prodeji, byly staženy z obchodů. Směrnice platí od 1. května. Nařizuje také informovat spotřebitele o vážném zdravotním riziku.

Nic z toho se zatím v Česku nestalo. České úřady se na kontroly v obchodech a na celnicích teprve připravují. Podle Jitky Sosnovcové ze Státního zdravotního ústavu totiž dosud neměli k dispozici metodu, která má stanovit množství této látky. „Teď se o tom jedná v Bruselu.

Máme připravenou laboratoř, která to bude dělat, a čeká se jen na sjednocení metody,“ slibuje.

***

* Jak se nesplést Rady pro bezpečný nákup a používání nových bot - Vyhněte se obchodům, které nemají na dveřích název majitele nebo firmy, která ho provozuje - Boty nekupujte v prodejně, kde to výrazně páchne po chemii - Než si boty koupíte, prohlédněte si, zda v nich není (třeba ve špičce) sáček s „desinfekcí“. Pokud ano, raději je nekupujte -sáček by měl být v krabici, nikoli přímo uvnitř boty - Nekupujte boty, které páchnou po chemii - Když si chcete doma „rozšlápnout“ nové boty, nenoste je nikdy naboso - Objeví-li se jakákoliv kožní reakce (zarudnutí, svědění, puchýřky) boty dál nenoste a okamžitě jděte k lékaři - Pokud vám obuv způsobí problémy, reklamujte ji. Jestliže neuspějete, obraťte se na Českou obchodní inspekci. Reklamaci za vás sice nevyřeší, ale problémem se musí zabývat a může obchodníka přimět, aby dodržoval zákony

* Co nohám neublíží Existují sáčky s chemií, které botám ani noze neublíží. Silicagel je křemičitý granulát, který se používá k ochraně před vlhkostí. Vstřebává do sebe vlhkost a udržuje ji uvnitř obalu. Boty pak nevlhnou a neplesniví. V krabici s obuví jej najdete v podobě malých sáčků s nápisem Silicagel. Může být i v krabičce s léky, s oblečením, elektronikou. Není jedovatý a nemůže vám způsobit alergie.

* Škodlivé výrobky Evropský systém Rapex shromažďuje nebezpečné výrobky, které se objevily v některé ze zemí Evropské unie. Jen od začátku roku do něj přibylo 65 výrobků (většinou bot a čalouněného nábytku) obsahujících dimethylfumarát, tedy zakázanou látku, která má chránit proti plísním, ale pro člověka je nebezpečná. Dámské boty značky Benavente Španělsko. Model Sabri Cha, krabice byla označena „Benavente Calzados“ a obsahovala dva sáčky s označením Silica gel a Mouldproof. Země původu: Čína Rozkládací křeslo Buffalo Finsko. Rozkládací křeslo značky Buffalo různých barev, s látkovým i koženým potahem. Země původu: Čína Dámské boty značky NIO NIO Španělsko. Boty NIO NIO, model: AB 2810. V krabici byly dva sáčky, jeden označený jako „Silicagel“ a dva další jako „Mouldproof“. Země původu: Čína Dětské polobotky Tokitos Španělsko. Dětské polobotky na suchý zip. Na krabici je nápis Tokitos dream shoes, model 820821. Obuv i sáčky obsahují zakázaný dimethylfumarát. Na sáčku je text „Mouldproof agent, do not eat“. Země původu: Čína
reklama

 
Hana Večerková

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist