https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-srdecny-zpusobi-levna-fotovoltaika-dalsi-rust-cen-elektriny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Srdečný: Způsobí levná fotovoltaika další růst cen elektřiny?

7.6.2013
Fotovoltaické elektrárny jsou stále levnější a cena energie z nich je výrazně nižší, než je cena elektřiny „ze zásuvky“.
Fotovoltaické elektrárny jsou stále levnější a cena energie z nich je výrazně nižší, než je cena elektřiny „ze zásuvky“.
Elektřina z fotovoltaiky je dnes levnější než ze zásuvky. Co to může způsobit - zejména maloodběratelům? Někteří si díky vlastní elektrárně sníží výdaje za elektřinu, těm ostatním naúčtují energetické společnosti takto ušlý zisk. Cena elektřiny dále poroste.
 

Fotovoltaické elektrárny jsou stále levnější. Při investičních nákladech pod 30 tisíc Kč/kW (bez DPH) a ročním výnosu 900 kWh/kWp je cena elektřiny okolo 2,8 Kč/kWh (se započtením nákladů na provoz FVE). Tato cena je výrazně nižší, než je cena elektřiny „ze zásuvky“.

Podnikatelé

Elektřina z fotovoltaiky je dokonce někdy levnější než cena elektřiny pro střední odběratele s vlastní trafostanicí, kteří nakupují elektřinu za 2 až 3 Kč/kWh. Ještě mnohem levnější je pro podnikatelský maloodběr se sazbou C02, kde je cena elektřiny asi 5,50 Kč vč. DPH (podle regionu a dodavatele). Podnikatelé si vesměs mohou odečíst DPH a zaplatit tak jen okolo 4,70 Kč bez DPH. I to je o hodně víc, než stojí elektřina ze slunce. Proč si ji tedy nepořídit?

Samozřejmě, že levná elektřina je k dispozici jen, když svítí slunce. Co s přebytky elektřiny? Pro toho, kdo nemá elektromobil, je akumulace elektřiny stále příliš drahá. Nákup běžných chemických akumulátorů by cenu uskladněné elektřiny zvýšil až o 10 Kč/kWh.

Lepší je tedy přizpůsobit velikost FVE tak, aby i v době minimálního odběru (např. o víkendu) bylo možno veškerou elektřinu z FVE spotřebovat v budově či v provozu. Přebytky lze pak zužitkovat třeba pro ohřev vody, vytápění a případně i chlazení „do zásoby“. Během pracovních dní pak FVE pokryje jen menší část celkové spotřeby – což ovšem může znamenat desítky tisíc Kč měsíčně.

Jinou možností je prostě smířit se s tím, že FVE občas „poběží naprázdno“. Při současných cenách platí, že elektřina z FVE je levnější než ze sítě i v případě, že skoro polovina elektřiny z FVE se vůbec nevyužije (užitečný výnos bude jen 550 kWh/kWp).

Podnikatelé vesměs vyžadují rychlou návratnost své investice. Aby se FVE zaplatila do 10 let (s tím, že nejméně dalších 10 let bude už jen vydělávat), musí investiční náklady klesnout ještě asi o 30 % oproti současnosti. Vzhledem k dosavadnímu tempu zlevňování se to dá čekat asi do 2 let. Pokud mezitím budou dál růst ceny elektřiny, bude vlastní FVE stále výhodnější.

Domácnosti

Elektrárny do 5 kWp (velikost odpovídající střeše rodinného domku) stojí v současnosti včetně DPH do 50 tisíc Kč/kWp. Při započtení provozních nákladů tak cena z FVE vychází pod 4 Kč/kWh. Ve srovnání s nejběžnější sazbou D02, kde je cena i s daněmi okolo 4,9 Kč/kWh, je to až o 20 % méně. U akumulačních sazeb (D25), kde je cena ve vysokém tarifu asi 5,5 Kč/kWh, je to ještě mnohem výhodnější.

I zde je samozřejmě otázka, kolik elektřiny z FVE lze skutečně užitečně spotřebovat v domě. Dosavadní zkušenosti ukazují, že je to asi třetina, v nejlepším případě polovina. Provoz domácnosti lze trochu přizpůsobit – například pračku a myčku nastavit tak, aby běžely během dne. Částečným řešením je ohřát aktuálně nepotřebnou elektřinou z FVE vodu, případně ji během zimy využít pro vytápění objektu. Vzhledem k tomu, že cena elektřiny ze sítě pro akumulační i přímotopné odběry je v současnosti na úrovni 2,20 až 2,60 Kč/kWh, nemusí to být až tak špatné řešení. Rozhodně lepší, než elektřinu prodat do sítě - tržní cena je okolo 0,3 Kč/kWh. Ekonomika může vycházet zajímavěji v případě bytových domů, kde je využití elektřiny ze slunce vyšší.

Majitelé rodinných domků obvykle nevyžadují rychlou návratnost investice. Mají spíš snahu pojistit se proti rostoucím cenám elektřiny. V současnosti je FVE na rodinném domku návratná jen díky státem garantované podpoře (zelený bonus). Bez této podpory by musela cena FVE klesnout pod 35 tisíc Kč/kWp (a to včetně DPH), aby byla ekonomicky efektivní.

Konec papírování

Pořídit FVE jen pro vlastní spotřebu je mnohem jednodušší než instalovat elektrárnu dodávající proud do sítě. Distributoři se většinou příliš nezajímají, co se děje „za elektroměrem“. Při dodržení technických podmínek (aby zdroj nezpůsoboval problémy v síti) odpadá všechno dosavadní papírování. Není třeba získat licenci pro podnikání v energetice a vykazovat ERÚ nejrůznější údaje. Zejména pro domácnosti odpadá jedna z největších bariér: stát se podnikatelem, vést účetnictví, platit zdravotní a sociální pojištění a vést všechnu další administrativu. Nikdo se již nemusí ohlížet na limity velikosti 5 nebo 30 kWp, nutnost umístit FVE na budovu atd. Například u nákupního centra může FVE tvořit zastínění parkoviště pro zákazníky. Zemědělci mohou už zase stavět elektrárny na louce, pokud budou chtít.

Start závodu na dno

Lze předpokládat, že s klesající cenou FVE vzniknou tisíce malých i větších elektráren (jen za rok 2012 to bylo necelých 9 tisíc). Spotřeba elektřiny v maloodběratelském sektoru může díky FVE klesnout o více než 10 % (další pokles lze čekat vlivem různých úsporných opatření). Operátor trhu s elektřinou bude muset ještě lépe sledovat předpověď počasí: za slunného dne bude odběr ze sítě nižší, při dešti a husté oblačnosti se spotřeba vrátí až na hodnoty běžné dnes. To vše zvýší náklady na provoz sítě. To povede ke zdražení elektřiny, a tak se investice do vlastní elektrárny stane ještě přitažlivější. Další malé zdroje budou znamenat další pokles spotřeby a tak pořád dokola. Takovouto situaci dobře známe – snížení spotřeby vody přineslo zdražení vodného a stočného.

Aby spotřeba elektřiny v maloodběratelském sektoru klesla o 10 %, bylo by nutno instalovat asi 2000 MW fotovoltaiky. To se zdá být hodně – ale obdobný výkon byl ve fotovoltaice instalován v ČR za pouhé 3 roky (2008 až 2011). Další nárůst fotovoltaických instalací jistě nebude tak bouřlivý, ale je jistý.

Stejně tak je jisté, že distribuční společnosti začnou zdražovat. Je nezbytné, aby stát dohlédl na to, že si nebudou za své služby účtovat více, než musí.


reklama

 
foto - Srdečný Karel
Karel Srdečný
Autor pracuje pro EkoWATT, poradenskou společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist