Karel Srdečný: Nulové domy roku 2020: Dá se čekat, že projektanti budou s čísly na papíře kouzlit
Původní představa EU, že téměř nulová budova získá velkou část energie z obnovitelných zdrojů, tak v ČR vůbec platit nemusí.
Výrobci nabízí stále lepší izolační materiály a roste i počet projektantů, schopných navrhnout dobře izolovanou budovu. K tomu je nutí i neustále se zpřísňující předpisy. „Téměř nulová“ budova tak v ČR může být jen trochu lepší „obyčejný“ dům, s účinným vytápěním. Při dobrém návrhu se může docela dobře obejít i bez obnovitelných zdrojů.
Pokud se tedy setkáme s názorem, že po roce 2020 se budou smět stavět jen pasivní domy s velkým solárním systémem na střeše, není to vůbec pravda. Jde jen o jednu z cest, jak požadavky na „téměř nulovou budovu“ splnit.
V ČR existují dodavatelé a projektanti, kteří umí navrhnout a postavit kvalitní dům, třeba i se solárním systémem. Je ale také mnoho těch, kteří raději přesvědčí zákazníka, že legislativní požadavky jsou hromada nesmyslů a postaví mu mizerný dům za stejné peníze, jako by stál dům kvalitní. Je totiž důležité si uvědomit, že splnění požadavků na „téměř nulovou budovu“ se prokazuje jen na papíře, Průkazem energetické náročnosti budovy.
Dá se čekat, že zpracovatelé budou s čísly různě kouzlit, protože vědí, že stavební úřad nebude jejich výsledky přepočítávat.
Ekolist.cz oslovil odborníky a lidi z praxe s žádostí o odpověď na otázku Směrnice o energetické náročnosti požaduje, aby počínaje rokem 2020 byly nové budovy v zemích EU téměř energeticky nulové. Jsme na to připraveni?
Svou odpověď nám poslal Tomáš Vanický, ředitel spolku Centrum pasivního domu, David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu, poradce v oblasti úspor energií Karel Srdečný z EkoWATTu. Za Skanska Reality odpověděl Ondřej Svatoň, za alianci Šance pro budovy Petr Holub a za akademickou sféru Jana Hořická.reklama