https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-srdecny-nulove-domy-roku-2020-da-se-cekat-ze-projektanti-budou-s-cisly-na-papire-kouzlit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Srdečný: Nulové domy roku 2020: Dá se čekat, že projektanti budou s čísly na papíře kouzlit

11.6.2018
Dá se čekat, že zpracovatelé budou s čísly různě kouzlit, protože vědí, že stavební úřad nebude jejich výsledky přepočítávat.
Dá se čekat, že zpracovatelé budou s čísly různě kouzlit, protože vědí, že stavební úřad nebude jejich výsledky přepočítávat.
Každý členský stát si požadavky směrnice zapracoval do národní legislativy po svém. V případě ČR to dopadlo tak, že „téměř nulová spotřeba“ je od skutečné nuly hodně daleko. Konkrétně pro rodinné domy po roce 2020 to znamená, že musí mít spotřebu o 25 % nižší, než domy stavěné dnes.
 

Původní představa EU, že téměř nulová budova získá velkou část energie z obnovitelných zdrojů, tak v ČR vůbec platit nemusí.

Výrobci nabízí stále lepší izolační materiály a roste i počet projektantů, schopných navrhnout dobře izolovanou budovu. K tomu je nutí i neustále se zpřísňující předpisy. „Téměř nulová“ budova tak v ČR může být jen trochu lepší „obyčejný“ dům, s účinným vytápěním. Při dobrém návrhu se může docela dobře obejít i bez obnovitelných zdrojů.

Pokud se tedy setkáme s názorem, že po roce 2020 se budou smět stavět jen pasivní domy s velkým solárním systémem na střeše, není to vůbec pravda. Jde jen o jednu z cest, jak požadavky na „téměř nulovou budovu“ splnit.

V ČR existují dodavatelé a projektanti, kteří umí navrhnout a postavit kvalitní dům, třeba i se solárním systémem. Je ale také mnoho těch, kteří raději přesvědčí zákazníka, že legislativní požadavky jsou hromada nesmyslů a postaví mu mizerný dům za stejné peníze, jako by stál dům kvalitní. Je totiž důležité si uvědomit, že splnění požadavků na „téměř nulovou budovu“ se prokazuje jen na papíře, Průkazem energetické náročnosti budovy.

Dá se čekat, že zpracovatelé budou s čísly různě kouzlit, protože vědí, že stavební úřad nebude jejich výsledky přepočítávat.

Ekolist.cz oslovil odborníky a lidi z praxe s žádostí o odpověď na otázku Směrnice o energetické náročnosti požaduje, aby počínaje rokem 2020 byly nové budovy v zemích EU téměř energeticky nulové. Jsme na to připraveni?

Svou odpověď nám poslal Tomáš Vanický, ředitel spolku Centrum pasivního domu, David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu, poradce v oblasti úspor energií Karel Srdečný z EkoWATTu. Za Skanska Reality odpověděl Ondřej Svatoň, za alianci Šance pro budovy Petr Holub a za akademickou sféru Jana Hořická.

reklama

 
foto - Srdečný Karel
Karel Srdečný
Autor pracuje pro EkoWATT, poradenskou společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

11.6.2018 20:53
Možná stačí začít používat i ve stavitelství trochu zdravého rozumu a nařízení budou zcela bez problémů splněna, viz http://www.optimalizmus.cz/
Odpovědět
Marek Blatecký

Marek Blatecký

26.2.2019 09:36
Přesně tak, zdravý rozum se přestává používat. Pořád do něčeho, někoho nutit. Všichni lidi nechtějí bydlet v bunkrech, v tom ekologie není. Vymyslel se tady fenomén s nedostatkem energií. Domy by měly být ekologicky efektivní, to je úplně něco jiného.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist