https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-spravne-topit-a-neplytvat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak správně topit a neplýtvat?

20.1.2020 04:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pobytovou teplotu si každý volí podle vlastního komfortu.
Pobytovou teplotu si každý volí podle vlastního komfortu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Pro ty, kdo chtějí topit komfortně a přitom úsporně, je důležitou součástí vytápěcího systému pokojový termostat. Při správném nastavení se topí jen tolik, kolik je potřeba, a tehdy, kdy je potřeba. Jak ho tedy správně nastavit?
 

Termostat většinou umožňuje navolit pro každý den jiný program, není tedy problém přizpůsobit vytápění rodinnému režimu. Pro ranní činnosti v pyžamu může být teplota vyšší, než v noci. Potom, co všichni odejdou do práce nebo do školy, je možné topení ztlumit nebo vypnout. Na odpolední a večerní aktivity se teplota zvýší, na spaní se doporučuje 18 °C.

Pobytovou teplotu si každý volí podle vlastního komfortu. I když normy a výpočty vesměs očekávají, že v bytě bude 20 °C, ve skutečnosti se běžně vytápí na vyšší teploty. Málokdo je zvyklý nosit doma svetr. Pokud je ale byt prázdný, je většinou zbytečné udržovat teplotu vyšší než 16 až 18 °C.

Nastavení časů je třeba sladit s každým domem individuálně. Svou roli hraje pružnost vytápěcího systému – plynový kotel (nebo tepelné čerpadlo či elektrokotel) s maloobjemovými radiátory dokáží reagovat velmi rychle. V kombinaci s lehkými stavebními konstrukcemi (typicky půdní vestavby) lze měnit teplotu téměř okamžitě.

Naopak třeba teplovodní podlahové vytápění nebo staré velkoobjemové litinové radiátory mění svůj výkon pomalu. Je proto třeba nastavit začátek topení s dostatečným předstihem (stejně tak je zde možné topení vypnout třeba půl hodiny před odchodem z bytu).

Obdobně byty s těžkými konstrukcemi (cihla, beton) vyžadují více času pro náběh na požadovanou teplotu.

Termostatická hlavice. Jestli ji na topení nemáte, tak si ji pořiďte.
Termostatická hlavice. Jestli ji na topení nemáte, tak si ji pořiďte.
Foto | k_lis / Flickr

Kombinace stavebních konstrukcí, typu vytápění, rodinného provozu a osobních preferencí je vždy unikátní, takže univerzální recept pro všechny neexistuje. Je třeba s nastavením termostatu trochu experimentovat, než se najde optimální režim.

Na trhu jsou běžně i termostaty s aplikací pro mobily, které umožňují si s nastavováním hrát třeba celou zimu. Výhodou je možnost rychle reagovat na změny. Když třeba rodina odjede na prázdniny, je možné vypnout topení na dálku. Naopak když je třeba kvůli nemoci někdo mimořádně celý den doma, může si jednoduše topit, jak potřebuje.

Vytápění se standardně projektuje tak, že termostat se dá do obýváku. Ten pak určuje režim pro vytápění ostatních místností. V nich už jsou jen termostatické hlavice, které umí jen hlídat maximální teplotu. Zejména pro větší byty to nemusí být optimální. Příkladem může být vícegenerační byt, kde je nutné topit trvale v babiččině pokoji, zatímco zbytek rodiny je přes den mimo domov a jejich pokoje se topit nemusí. Ideálním řešením je pak instalovat na tělesa programovatelné hlavice, které fungují jako pokojový termostat pro každou místnost zvlášť. I tyto hlavice mohou být propojeny s mobilem.

Ještě další možností je obsluhovat vytápění ručně. Otočit ventilem tam nebo zpět není zas tak těžké. Horší bývá shodnout se s ostatními. A to platí zdaleka nejen u vytápění.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Srdečný Karel
Karel Srdečný
Autor pracuje pro EkoWATT, poradenskou společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

20.1.2020 11:03
Tady si dovolím upozornit na jeden problém, se kterým se určitě setkala řada majitelů rodinných domů. Průměrný topenář často neumí správně nastavit topnou křivku v regulaci kotle, případně to umí ale nemá na to čas. A řada zákazníků ani neví, že má něco takového chtít. Proto spousta kotlů pracuje neoptimálně. Vyřešením by se uspořilo určitě významné množství plynu, ať už by to bylo na úrovni vzdělávání topenářů, specializovaného software nebo inteligentního firmware kotlů.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

21.3.2020 06:23
My topíme v krbových kamnech a nejvíc se nám osvědčily topné pelety, které si objednávám z https://www.premium-pelety.cz/ . Není z nich skoro žádný popel, takže mi ubyla starost s jeho vynášením a vydrží hořet dlouho, takže nemusím ani tak často přikládat. Je to mnohem lepší než topit klasickým dřevem.
Odpovědět
ni

26.6.2020 13:08
Dobrý den.
Přímo ke kamnům s výměníkem doporučuji kouknout ještě+ na článek sem https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/jak-topit-v-krbovych-kamnech-s-vymenikem/
Každý druh má totiž své potřeby.
Může se hodit.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

29.5.2022 11:29
Myslím si, že právě to jak ušetřit na vytápění teď řeší většina domácností. Taky to u nás doma řešíme. Topíme teď plynem, ale do budoucna (nejspíš ještě tento rok) bych rád přešel na vytápění dřevem. To je podstatně levnější. Asi kvůli tomu budu muset teda postavit nový komín, ale díval jsem se, že komíny dnes nejsou až tak drahá záležitost, viz například https://www.kominycz-eshop.cz/
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist