Od září koupíte jen úsporné kondenzační kotle. Co to pro vás znamená?
Koho se toto opatření dotkne?
V podstatě jen těch, kteří budou potřebovat vyměnit svůj starý plynový kotel. V novostavbě nebo při rekonstrukci vytápění není důvod použít jiný než kondenzační kotel – je to ekonomicky efektivní.
O kolik je kondenzační kotel účinnější?
Spálením zemního plynu vznikne mimo jiné i vodní pára. Ta u starších kotlů utíká komínem. Kondenzační kotle ale umí tuto páru ochladit, takže získají další energii. Teoreticky lze získat až 11 % navíc. Proto mohou mít kondenzační kotle účinnost přes 100 %. Nejde o fyzikální nesmysl, ani o perpetuum mobile. Je to tím, že definice účinnosti neuvažuje kondenzační teplo spalin, tady těch 11 % u zemního plynu. Kondenzace spalin je u starších kotlů nežádoucí, způsobuje korozi. Kondenzační kotle jsou z odolných materiálů, dnes již poměrně levných.
Celkově vyšší účinnost moderních kotlů je dána i jejich lepší regulací. Používají se hořáky s modulovaným výkonem, který lépe přizpůsobí výkon kotle požadavkům vytápění. Pokud je součástí kotle oběhové čerpadlo, ušetří kotel i elektřinu za několik stokorun ročně, protože starší oběhová čerpadla mají mnohem vyšší spotřebu.
V neposlední řadě mají moderní kotle nižší emise oxidů dusíku (NOx), které jsou zejména ve městech významnou škodlivinou.
Jaké problémy lze čekat při výměně starého kotle za kondenzační?
Asi vždy bude nutno vyvyložkovat komín, aby byl odolný vůči agresivnímu kondenzátu. Lze použít plastovou nebo nerezovou vložku, nejlépe podle doporučení výrobce kotle. Do starší hliníkové vložky nebo dokonce do zděného komína se kondenzační kotel rozhodně nesmí připojit!
U kotlů v provedení turbo (s odtahem skrz zeď či střechu) bude nutno vyměnit celý systém odkouření.
Dále je nutno kondenzační kotel napojit na kanalizaci, aby měl kondenzát kam odtékat. Pokud je kotel třeba v koupelně nebo v kuchyni, znamená to nějaké bourací práce. Je-li třeba v chodbě bytu, kde je nejbližší kanalizace několik metrů, nebo ve sklepní kotelně pod úrovní kanalizace, může jít o celkem závažnou komplikaci.
Je nutné nějak upravovat topení?
Není to nutné, ale je to vhodné. Aby se kondenzační efekt a tím vyšší účinnost projevily, je potřeba aby teplotní spád v ústředním vytápění byl 55/45 °C nebo nižší. Starší systémy vytápění jsou projektovány se spádem 90/70°C, případně 75/60 °C. Při nižším teplotním spádu výkon radiátorů klesá. Velkou část roku to nevadí, není potřeba topit na plný výkon. Kondenzační efekt se tedy uplatní alespoň v části topné sezóny. Má-li ale kotel fungovat trvale s maximální účinností, je vhodné přeprojektovat systém vytápění a případně zvětšit nebo vyměnit radiátory tak, aby systém mohl trvale fungovat s nižším teplotním spádem. Účinná je i kombinace s podlahovým topením.
Jinou možností je dům zateplit, tepelná ztráta klesne a postačí nižší výkon topných těles.
Samozřejmě, kondenzační kotel funguje i ve vysokém teplotním spádu, ale s účinností „běžného“ kotle. Kdo tedy nechá vytápění beze změny, nemusí se bát, fungovat to bude.
Jaká je ta výjimka?
V bytových domech je často napojeno několik kotlů do společného komína. V tomto případě by se musely měnit všechny kotle najednou. Není přípustné, aby do společného komína byl současně připojen starší i nový kondenzační kotel. Zde lze využít výjimku: i nadále bude možné v takovém případě koupit a instalovat běžný (ne-kondenzační) kotel. U kotlů pouze na vytápění jde o kotle do 10 kW, u kombinovaných kotlů (vytápění + ohřev vody) do 30 kW.
Kde tedy doporučit výměnu kotle ještě před zákazem?
Především tam, kde je z nějakého důvodu nutné trvale provozovat topení s vysokým teplotním spádem a kde bude mít kondenzační kotel nižší účinnost. Dále v případech, kde by kondenzační kotel vyžadoval nákladnější stavební práce, spojené s vyvložkováním komína a napojením na kanalizaci. A nakonec tam, kde se topí jen zřídka a kde tedy účinnější kotel přinese jen malou úsporu.
Nový kondenzační kotel totiž sníží spotřebu o cca 10 % ročně. Každý si snadno spočte, kolik dnes platí za plyn a zda by se mu nový kondenzační kotel nevyplatil už dávno.
Líbil se Vám článek?
reklama
Vydání tohoto článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.