https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-holub-nulove-domy-roku-2020-stavebni-trh-zna-nove-podminky-uz-sest-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Holub: Nulové domy roku 2020: Stavební trh zná nové podmínky už šest let

11.6.2018
Času na přípravu je dost.
Času na přípravu je dost.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | PIRO4D / Pixabay
Pojmenování tzv. budov s téměř nulovou spotřebou je zavádějící a ve skutečnosti neodpovídá svému názvu – jedná se o terminus technicus, který byl převzatý z evropské směrnice o energetické náročnosti budov (2010/31/EU). Česká legislativa si jej ale definovala po svém a zohlednila národní podmínky. Reálně budou tyto nové budovy pouze o 10 až 20 % úspornější ve srovnání s nyní stavěnými bytovými domy.
 

Konkrétní hodnota požadavku se odvíjí od tvaru, orientace, míry prosklení a dalších parametrů budovy. Nicméně lze říci, že orientační úroveň požadavků, které musí tzv. „budova s téměř nulovou spotřebou“ splnit, je:

1. Potřeba tepla na vytápění v rozmezí 30-70 kWh/m2 za rok. Pro srovnání – stávající požadavek na novostavby je 40-90 kWh/m2 za rok. Pasivní energetický standard, tak jak je dnes definován v Nové zelené úsporám, má tento požadavek do pouhých 15 kWh/m2 za rok.

2. Spotřeba neobnovitelné primární energie (tedy energie potřebné na provoz budovy krom uživatelských spotřebičů, která má původ z neobnovitelných zdrojů jako uhlí, zemní plyn, elektřina a další) ve výši 100-160 kWh/m2 na rok. Opět pro srovnání – stávající požadavek na novostavby je 120-200 kWh/m2za rok a pasivní energetický standard ze současné Nové zelené úsporám má tento požadavek jen do 60 kWh/m2. I to je pořád daleko od skutečně nulové budovy.

Pro doplnění - zmíněná směrnice mluví o datu, kdy by tyto budovy již měly stát. Česká republika však povinnost velmi rozumně vztáhla k začátku přípravy projektu, tedy k datu žádosti o stavební povolení.

Povinnost je časově odstupňována podle očekávané délky výstavby (tzn. že od roku 2018 platí pro budovy nad 1500 m2, od roku 2019 pro budovy nad 350 m2 a od roku 2020 i pro menší domy). Stavebníkovi se tedy nezmění požadavek v průběhu výstavby. Přístup České republiky pomáhá předvídatelnosti podnikatelského prostředí. Jen pro informaci - zákon byl přijat již v roce 2012, stavební trh tedy nové podmínky zná již 6 let.

Ekolist.cz oslovil odborníky a lidi z praxe s žádostí o odpověď na otázku Směrnice o energetické náročnosti požaduje, aby počínaje rokem 2020 byly nové budovy v zemích EU téměř energeticky nulové. Jsme na to připraveni?

Svou odpověď nám poslal Tomáš Vanický, ředitel spolku Centrum pasivního domu, David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu, poradce v oblasti úspor energií Karel Srdečný z EkoWATTu. Za Skanska Reality odpověděl Ondřej Svatoň, za alianci Šance pro budovy Petr Holub a za akademickou sféru Jana Hořická.

reklama

 
foto - Holub Petr
Petr Holub
Autor je ředitelem aliance Šance pro budovy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist