https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomas-vanicky-nulove-domy-roku-2020-legislativne-pripraveni-jsme-otazka-je-jestli-i-mentalne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Vanický: Nulové domy roku 2020: Legislativně připraveni jsme. Otázka je, jestli i mentálně

11.6.2018
Otázkou je, jak jsme na požadavky připraveni po stránce mentální, z pohledu vzdělání a z pohledu konečného technického provedení. Ilustrační snímek.
Otázkou je, jak jsme na požadavky připraveni po stránce mentální, z pohledu vzdělání a z pohledu konečného technického provedení. Ilustrační snímek.
Česká republika je na Směrnici připravena poměrně dobře v podobě závazných předpisů. Například zákonem o hospodaření energií, vyhláškou týkající se energetické náročnosti budov, technickými normami atd. Otázkou je, jak jsme na požadavky připraveni po stránce mentální, z pohledu vzdělání a z pohledu konečného technického provedení.
 

V mentální rovině máme asi největší problém. Často slýchám, co si to zase Evropská unie vymýšlí za nedosažitelné cíle? Požadavky, které jsou nastaveny pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie, se výrazně neliší od požadavků platných v současné době. Bohužel je i mnoho odborníků, kteří se vyjadřují k tomuto tématu opačně a šíří tak trochu „blbou náladu“.

Jedná se o mírné zpřísnění požadavků (k tomu průběžně dochází od 2. energetické krize na konci 70. let 20. století) na stavební prvky a konstrukce. Kromě úspor energie to přináší další benefity, jako je například vyšší komfort v interiéru, ochrana konstrukcí, jenž vede mimo jiné k prodloužení jejich životnosti. Zpřísnění se dále bude týkat požadavků na primární spotřebu energie (tedy ochranu ovzduší a našeho životního prostředí).

Co to znamená? Legislativa dává lidem na výběr. Ten, kdo postaví dům s velmi nízkou potřebou energie, si bude moci vybrat téměř jakýkoli zdroj, kterým uspokojí své požadavky na vytápění, teplou vodu atd. Ten, kdo se rozhodne dům postavit na hranici požadavků definovaných vyhláškou, bude muset více přemýšlet o zdroji energie a jeho případné kombinaci s obnovitelnými zdroji.

V rovině vzdělání (ať již na straně požadavků budoucího uživatele nebo návrhů a realizace) a technického provedení jsou často zadávány a realizovány stavby podle špatného a pro investora drahého návrhu (proto často slýcháme, že komfortní, zdravé a úsporné domy jsou drahé).

Z mého pohledu může směrnice v tomto vést k pozitivnímu vývoji, kdy trh a ceny realizace pomohou chytrým řešením, kvalitnímu návrhu a ekonomické výhodě pro investora i budoucího uživatele.

Lidé mají čas se díky platné legislativě na nové požadavky připravit již dnes. A to jak mentálně, tak i znalostmi. Technologie a technická řešení již na trhu jsou.

Ekolist.cz oslovil odborníky a lidi z praxe s žádostí o odpověď na otázku Směrnice o energetické náročnosti požaduje, aby počínaje rokem 2020 byly nové budovy v zemích EU téměř energeticky nulové. Jsme na to připraveni?

Svou odpověď nám poslal Tomáš Vanický, ředitel spolku Centrum pasivního domu, David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu, poradce v oblasti úspor energií Karel Srdečný z EkoWATTu. Za Skanska Reality odpověděl Ondřej Svatoň, za alianci Šance pro budovy Petr Holub a za akademickou sféru Jana Hořická.

reklama

 
foto - Vanický Tomáš
Tomáš Vanický
Autor je ředitelem spolku Centrum pasivního domu.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist