https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jana-horicka-nulove-domy-roku-2020-projektovat-je-umime-technologie-jsou-ale-to-samo-nestaci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jana Hořická: Nulové domy roku 2020: Projektovat je umíme, technologie jsou. Ale to samo nestačí

11.6.2018
Energeticky nulový dům nejspíš nepůjde vybrat z katalogu. Na ilustračním snímku tzv. ostrovní dům.
Energeticky nulový dům nejspíš nepůjde vybrat z katalogu. Na ilustračním snímku tzv. ostrovní dům.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vojtěch Lichý / Český ostrovní dům
Než se pustíte do čtení tohoto komentáře, ujistěte se prosím, že víte, co pojem „téměř energeticky nulové budovy“ znamená v interpretaci české legislativy. Napsali o tom už řadu textů povolanější autoři než já. (Pokud Vás to opravdu zajímá, tak například zde.)
 

Nejedná se o žádnou dramatickou změnu – umíme takové domy projektovat, existují potřebné technologie, dokonce už se takové (i „lepší“) domy staví. Takže jsme na to připraveni? Ano, i ne.

To, co nám totiž chybí, je široká poptávka. Otázkou pro mne tedy zůstává, zda výsledkem uvedení zmíněné směrnice EU do českého prostředí bude rozšíření poptávky po energeticky úspornějším stavění, nebo naopak obvyklý odpor k něčemu, co bylo „shora“ nařízeno.

Ano, energeticky úspornější stavění, to je opravdu ideál budoucnosti. Ten ideál ale nestojí na směrnicích, vyhláškách a nařízeních. Věřím, že ten ideál - podle směrnice EU „velmi nízká energetická náročnost, …ve značném rozsahu pokrytá z obnovitelných zdrojů, včetně energie z obnovitelných zdrojů vyráběné v místě či v jeho okolí“ – je věcí zdravého rozumu.

Takový dům ale nejspíš nepůjde vybrat z katalogu, na jeho návrhu bude spolupracovat architekt s dalšími odborníky, a především se na něm bude intenzivně podílet budoucí uživatel, aby nízká energetická náročnost šla ruku v ruce s jeho pohodlím.

Takový by podle mne měl být dům po roce 2020. Jste na to připraveni?

Ekolist.cz oslovil odborníky a lidi z praxe s žádostí o odpověď na otázku Směrnice o energetické náročnosti požaduje, aby počínaje rokem 2020 byly nové budovy v zemích EU téměř energeticky nulové. Jsme na to připraveni?

Svou odpověď nám poslal Tomáš Vanický, ředitel spolku Centrum pasivního domu, David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu, poradce v oblasti úspor energií Karel Srdečný z EkoWATTu. Za Skanska Reality odpověděl Ondřej Svatoň, za alianci Šance pro budovy Petr Holub a za akademickou sféru Jana Hořická.

reklama

 
foto - Hořická Jana
Jana Hořická
Ing. arch. Ing. Jana Hořická, Ph.D. vyučuje na Fakultě stavební ČVUT.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist