https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ondrej-svaton-nulove-domy-roku-2020-umime-je-postavit-i-bez-zvyseni-nakladu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ondřej Svatoň: Nulové domy roku 2020: Umíme je postavit i bez zvýšení nákladů

11.6.2018
Skanska si vyzkoušela přípravu a výstavbu i pasivního domu na projektu Milíčovský Háj jih.
Skanska si vyzkoušela přípravu a výstavbu i pasivního domu na projektu Milíčovský Háj jih.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ano, za jsme na to připraveni, například v rezidenčním developmentu se nás týká již od 1. 1. 2018, kdy všechny budovy se stavebním povolením vydaným po tomto datu musí požadavek plnit.
 

Kvalita konstrukcí a budov z pohledu efektivity vytápění se v českých zemích monitoruje už od roku 1949. V roce 2009 se do českých předpisů implementovaly požadavky Evropské unie z roku 2002 - směrnice EPBD I 2002/91/EC a od 1. 1. 2009 tak musejí mít všechny budovy tzv. PENB, neboli Průkaz Energetické Náročnosti Budovy.

V roce 2013 došlo v České republice k úpravě metodiky PENB a dle další směrnice EPBD II 2010/31/EC se nastavuje cílová úroveň energetické náročnosti na NZB (Near Zero Building, tedy tzv. energeticky téměř nulová budova).

Plnění tohoto požadavku je pak vyžadováno v závislosti na typu a velikosti budovy mezi lety 2016-2020, kdy v roce 2020 musí požadavek NZB plnit všechny nově stavěné budovy.

Ve Skanska Reality je optimalizace energetické náročnosti budov jednou z priorit a je jí věnováno značné úsilí. Společnost si vyzkoušela přípravu a výstavbu i pasivního domu na projektu Milíčovský Háj jih – objekt E (kolaudace v roce 2011) a od té doby navrhuje všechny domy pro bydlení v kategorii PENB B.

V současnosti proto již všechny rezidenční projekty Skanska Reality splňují požadavky téměř nulové budovy a v dílčích parametrech tyto požadavky dokonce překračují. Dlouhodobě vysoká kvalita zateplení fasády a promyšlená řešení vnitřních technických systémů připravovaných projektů proto s ohledem na NZB nepřináší společnosti Skanska Reality, ani jejím zákazníkům, žádné zvýšení nákladů, na probíhající změnu a zpřísnění požadavků je společnost připravena.

Ekolist.cz oslovil odborníky a lidi z praxe s žádostí o odpověď na otázku Směrnice o energetické náročnosti požaduje, aby počínaje rokem 2020 byly nové budovy v zemích EU téměř energeticky nulové. Jsme na to připraveni?

Svou odpověď nám poslal Tomáš Vanický, ředitel spolku Centrum pasivního domu, David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu, poradce v oblasti úspor energií Karel Srdečný z EkoWATTu. Za Skanska Reality odpověděl Ondřej Svatoň, za alianci Šance pro budovy Petr Holub a za akademickou sféru Jana Hořická.

reklama

 
foto - Svatoň Ondřej
Ondřej Svatoň
Autor je vedoucí oddělení Marketingu a komunikace společnosti Skanska Reality.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist