Milan Šimoník: Reakce na článek "Miliardy za Temelín? Pro české firmy"
Pokud by však vládě skutečně ležela na srdci prosperita této země a jejích občanů, tak by tyto peníze investovala do mnohem efektivnější a návratnější podpory zateplování a energetických úspor, např. podstatným posílením programu Zelená úsporám.
Jak vyplývá z analýz člena NERVu Miroslava Zámečníka, státní investice 160 miliard Kč do úspor znamená vlivem pákového efektu, tj.podpory soukromých investic, celkový výnos na daních přibližně 150 miliard, tedy o 100 miliard Kč více než uváděný daňový efekt ze stavby Temelína.
Dalších 30 miliard bude výnos občanů v důsledku nižších nákladů na vytápění.
Investice do zateplení je při stále se zvyšujících cenách fosilních paliv bezpečnou investicí a účinným opatřením proti energetické chudobě. Detailní kalkulaci je možno nalézt zde: http://simonikmilan.wordpress.com
Spotřeba elektřiny neroste dle představ státních plánovačů a ani export elektřiny již nebude jistým vývozním artiklem jako dosud. Ve vyspělých zemích kolem nás totiž vzniká energetika založená na moderních technologiích k využívání obnovitelných zdrojů energie, doplňovaná flexibilními zdroji na plyn, uhlí a biomasu. Je velmi pravděpodobné, že těžkopádné jaderné zdroje nebudou v takové budoucí evropské energetice konkurenceschopné a ČEZ proto požaduje po vládě dlouholetou garanci výkupní ceny elektřiny. Výše podpory z kapes daňových poplatníků může dosáhnout až 10-15 miliard korun ročně.
Proto jakékoli úvahy o obrovských budoucích přínosech jsou pouhým mediálním trikem dodavatele a jeho subdodavatelů na podporu stavby, neboť oni budou ze stavby profitovat. Jaká bude skutečnost během budoucího provozu je přece vůbec nezajímá.
Občané v Jižních Čechách by se neměli znovu nechat manipulovat nesmyslnými čísly, podobně jako jim bylo před pár lety slibováno, že budou mít po stavbě JETE1+2 levnou elektřinu.
reklama