https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/milan-simonik-reakce-na-clanek-miliardy-za-temelin-pro-ceske-firmy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Milan Šimoník: Reakce na článek "Miliardy za Temelín? Pro české firmy"

17.4.2013
V článku zveřejněném dne 11. 4. 2013 "Miliardy za Temelín? Pro české firmy" jsou uvedeny zavádějící a nesmyslné informace. Zejména údaj 468 miliard korun které prý v důsledku stavby Temelína "natečou" do české ekonomiky je velmi manipulativní. Jedinou reálnou informací je že vláda jako dvoutřetinový vlastník ČEZu plánuje utratit 160-200 miliard korun za zatím nepotřebnou a pravděpodobně prodělečnou stavbu.
 

Pokud by však vládě skutečně ležela na srdci prosperita této země a jejích občanů, tak by tyto peníze investovala do mnohem efektivnější a návratnější podpory zateplování a energetických úspor, např. podstatným posílením programu Zelená úsporám.

Jak vyplývá z analýz člena NERVu Miroslava Zámečníka, státní investice 160 miliard Kč do úspor znamená vlivem pákového efektu, tj.podpory soukromých investic, celkový výnos na daních přibližně 150 miliard, tedy o 100 miliard Kč více než uváděný daňový efekt ze stavby Temelína.

Dalších 30 miliard bude výnos občanů v důsledku nižších nákladů na vytápění.

Investice do zateplení je při stále se zvyšujících cenách fosilních paliv bezpečnou investicí a účinným opatřením proti energetické chudobě. Detailní kalkulaci je možno nalézt zde: http://simonikmilan.wordpress.com

Spotřeba elektřiny neroste dle představ státních plánovačů a ani export elektřiny již nebude jistým vývozním artiklem jako dosud. Ve vyspělých zemích kolem nás totiž vzniká energetika založená na moderních technologiích k využívání obnovitelných zdrojů energie, doplňovaná flexibilními zdroji na plyn, uhlí a biomasu. Je velmi pravděpodobné, že těžkopádné jaderné zdroje nebudou v takové budoucí evropské energetice konkurenceschopné a ČEZ proto požaduje po vládě dlouholetou garanci výkupní ceny elektřiny. Výše podpory z kapes daňových poplatníků může dosáhnout až 10-15 miliard korun ročně.

Proto jakékoli úvahy o obrovských budoucích přínosech jsou pouhým mediálním trikem dodavatele a jeho subdodavatelů na podporu stavby, neboť oni budou ze stavby profitovat. Jaká bude skutečnost během budoucího provozu je přece vůbec nezajímá.

Občané v Jižních Čechách by se neměli znovu nechat manipulovat nesmyslnými čísly, podobně jako jim bylo před pár lety slibováno, že budou mít po stavbě JETE1+2 levnou elektřinu.


reklama

 
Milan Šimoník
Autor je projektantem v energetice
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist