https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-wagner-jak-je-to-s-prvnim-pripadem-nemoci-z-radiace-ve-fukusime
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír Wagner: Jak je to s prvním případem nemoci z radiace ve Fukušimě?

29.10.2015
Státní zaměstnanci pracující v Japonsku s radioaktivitou však mají speciální dohodu o zdravotním rizikovém pojištění. Každý z nich, který obdrží dávku větší než 5 mSv za rok, má v principu potenciálně právo na finanční kompenzaci, pokud onemocní rakovinou
Státní zaměstnanci pracující v Japonsku s radioaktivitou však mají speciální dohodu o zdravotním rizikovém pojištění. Každý z nich, který obdrží dávku větší než 5 mSv za rok, má v principu potenciálně právo na finanční kompenzaci, pokud onemocní rakovinou
I českými médii proběhla zpráva o prvním případu rakoviny ze záření ve Fukušimě I. Například na stránkách serveru Novinky.cz se objevil článek s titulkem „U prvního dělníka z Fukušimy byla prokázána nemoc z ozáření“. Podívejme se podrobněji, o co v případě toho pracovníka, vlastně šlo. Nejdříve je třeba zdůraznit, že u něj nejde ani v principu o nemoc s ozáření, tedy přímé poškození tkáně při vysoké dávce. Zde musí jít o rychlé ozáření dávkou vyšší než jeden Sievert. Mohlo jít jedině o následek zvýšení pravděpodobnosti vzniku rakoviny v důsledku nižších dávek ozáření.
 

Jedná se o 41letého pracovníka, který pracoval jako svářeč v elektrárně od října 2012 do prosince 2013 v oblastech v blízkosti třetího a čtvrtého bloku. Nedávno u něj byla prokázána leukemie. Nemoc zhoršila infekce, ke které došlo v průběhu léčby této rakoviny. V současné době je jeho stav mnohem lepší, i když návrat leukemie není vyloučen.

Je však třeba zdůraznit, že leukemií může člověk pochopitelně onemocnět i bez vlivu radiace. A u daného konkrétního případu nelze rozhodnout, co bylo důvodem jejího vzniku. Podle japonských statistik onemocní v daném roce rakovinou zhruba jeden člověk na 150 obyvatel. V průběhu téměř pěti let se už ve Fukušimě při stabilizaci situace a likvidaci následků havárie vystřídalo okolo 45 000 pracovníků. Dá se očekávat, že řada z nich v následujících letech onemocní rakovinou, jejíž původ nebude v radiaci. Uvedený pracovník obdržel spíše nižší dávku, jejíž hodnota byla 15,7 mSv. To, že jeho leukemie byla způsobena radiací z Fukušimy, je tak spíše nepravděpodobné.

Státní zaměstnanci pracující v Japonsku s radioaktivitou však mají speciální dohodu o zdravotním rizikovém pojištění. Každý z nich, který obdrží dávku větší než 5 mSv za rok, má v principu potenciálně právo na finanční kompenzaci, pokud onemocní rakovinou. I když je její původ z radiace velmi nepravděpodobný. A daný případ je tím prvním, kdy byla kompenzace podle této dohody pracovníku z Fukušimy přisouzena. Je celkem pochopitelné, že zvláště v případě těchto pracovníků se bude postupovat vstřícně a přihlížet k tomu, že kompenzace umožní dostatečné prostředky pro co nejlepší léčbu a následnou rekonvalescenci a zajištění následného života pacienta i jeho rodiny. I když bude souvislost rakoviny s radiací spíše nepravděpodobná. Opravdu tak nelze přisouzení této kompenzace brát jako důkaz souvislosti nemoci s radiací a prací ve Fukušimě I. Jde o právní rozhodnutí a ne o vědecky a medicínsky ověřený fakt.

Pokud má někdo zájem o podrobné informace o havárii ve Fukušimě I, jejím průběhu, dopadech i snaze o likvidaci následků, najde je v nedávno vyšlé knize „Fukušima I poté“, kterou vydalo nakladatelství Novela Bohemica a distribuuje ji Kosmas. Zde jsou také formou srozumitelnou pro širokou skupinu zájemců vysvětleny zdravotní dopady radiace a úroveň kontaminace ve Fukušimě I.


reklama

 
Vladimír Wagner
Autor je vědecký pracovník Ústavu jaderné fyziky AVČR v Řeži
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

30.10.2015 14:10
Povídejte to novinářům... ty fakta a ještě navíc odborná nezajímají vůbec.
Odpovědět
LB

Lukas B.

4.11.2015 12:46
ono stačí porovnat oněch smluvních 5 mSv/rok s přirozeným pozadím (to je celosvětově zprůměrováno zhruba poloviční, lokálně pak i třeba dvoj, tří i vícenásobně vyšší).
zaměstnavatel se ke svým zaměstnancům chová velmi slušně, to je naprosto v pořádku a namístě (čili správná aplikace takzvané předběžné opatrnosti), to ale nemůže to být vydáváno za jakýkoli důkaz čehokoli.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist