Vladimír Wagner: Jak je to s prvním případem nemoci z radiace ve Fukušimě?
Jedná se o 41letého pracovníka, který pracoval jako svářeč v elektrárně od října 2012 do prosince 2013 v oblastech v blízkosti třetího a čtvrtého bloku. Nedávno u něj byla prokázána leukemie. Nemoc zhoršila infekce, ke které došlo v průběhu léčby této rakoviny. V současné době je jeho stav mnohem lepší, i když návrat leukemie není vyloučen.
Je však třeba zdůraznit, že leukemií může člověk pochopitelně onemocnět i bez vlivu radiace. A u daného konkrétního případu nelze rozhodnout, co bylo důvodem jejího vzniku. Podle japonských statistik onemocní v daném roce rakovinou zhruba jeden člověk na 150 obyvatel. V průběhu téměř pěti let se už ve Fukušimě při stabilizaci situace a likvidaci následků havárie vystřídalo okolo 45 000 pracovníků. Dá se očekávat, že řada z nich v následujících letech onemocní rakovinou, jejíž původ nebude v radiaci. Uvedený pracovník obdržel spíše nižší dávku, jejíž hodnota byla 15,7 mSv. To, že jeho leukemie byla způsobena radiací z Fukušimy, je tak spíše nepravděpodobné.
Státní zaměstnanci pracující v Japonsku s radioaktivitou však mají speciální dohodu o zdravotním rizikovém pojištění. Každý z nich, který obdrží dávku větší než 5 mSv za rok, má v principu potenciálně právo na finanční kompenzaci, pokud onemocní rakovinou. I když je její původ z radiace velmi nepravděpodobný. A daný případ je tím prvním, kdy byla kompenzace podle této dohody pracovníku z Fukušimy přisouzena. Je celkem pochopitelné, že zvláště v případě těchto pracovníků se bude postupovat vstřícně a přihlížet k tomu, že kompenzace umožní dostatečné prostředky pro co nejlepší léčbu a následnou rekonvalescenci a zajištění následného života pacienta i jeho rodiny. I když bude souvislost rakoviny s radiací spíše nepravděpodobná. Opravdu tak nelze přisouzení této kompenzace brát jako důkaz souvislosti nemoci s radiací a prací ve Fukušimě I. Jde o právní rozhodnutí a ne o vědecky a medicínsky ověřený fakt.
Pokud má někdo zájem o podrobné informace o havárii ve Fukušimě I, jejím průběhu, dopadech i snaze o likvidaci následků, najde je v nedávno vyšlé knize „Fukušima I poté“, kterou vydalo nakladatelství Novela Bohemica a distribuuje ji Kosmas. Zde jsou také formou srozumitelnou pro širokou skupinu zájemců vysvětleny zdravotní dopady radiace a úroveň kontaminace ve Fukušimě I.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Karel Padevet
30.10.2015 14:10Lukas B.
4.11.2015 12:46zaměstnavatel se ke svým zaměstnancům chová velmi slušně, to je naprosto v pořádku a namístě (čili správná aplikace takzvané předběžné opatrnosti), to ale nemůže to být vydáváno za jakýkoli důkaz čehokoli.