https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kam-za-prirodnim-koupanim-v-cesku-i-evrope
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kam za přírodním koupáním v Česku i Evropě

1.7.2016 01:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Koupání v řece Jizeře. U tekoucí říční vody tolik nehrozí zhoršená kvalita, jako u nádrží.
Koupání v řece Jizeře. U tekoucí říční vody tolik nehrozí zhoršená kvalita, jako u nádrží.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Léto začíná. K létu neodmyslitelně patří koupání. Můžete se vykoupat v městském bazénu, kde je kvalita vody přísně hlídaná. Nebo ve vlastním zahradním bazénu, kde si kvalitu vody musíte ohlídat sami. A také se můžete vydat za koupáním do přírody – do řek, zatopených lomů a rybníků. U oficiálních koupacích míst si můžete kvalitu vody zkontrolovat na webu. A to jak koupacích míst v Česku, tak i v celé Evropské unii.
 

Přehlednou mapu přírodních koupališť, kde je monitorovaná kvalita vody, najdete na serveru Koupací vody.cz. Data o kvalitě vody pocházejí z krajských hygienických stanic a vcelku rychle se člověk zorientuje, zda je voda v dané lokalitě vhodná ke koupání či ne. Pokud byste uvítali něco, co má mobilní aplikaci, zkuste službu Kdesekoupat.cz.

Jestli se během léta vypravíte do Evropské unie, pak si můžete snadno zkontrolovat kvalitu vody ke koupání v celé unii.

Sinice a řasy

Na co si dát při koupání v přírodních koupalištích pozor? Rozhodně se nekoupejte na místech, která jsou viditelně znečištěna odpadními vodami, například pod výpustí z čistíren odpadních vod či z dešťových kanalizací. Ve vodě by mohly být choroboplodné zárodky a střevní či žaludeční potíže si jistě každý rád odpustí.

Čím déle bude trvat teplé počasí, tím víc se vodní hladiny budou zelenat a kvést. Může za to fytoplankton, konkrétně sinice a řasy. Pro lidské zdraví jsou rizikovější sinice. Jak je poznat?

Zda jsou ve vodě sinice, nebo řasy, lze podle Státního zdravotního ústavu poměrně dobře rozeznat za pomoci obyčejné plastové láhve. Tu naplníme vodou, ve které se chceme koupat, a necháme alespoň 20 minut na světle odstát. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek vytvořený zelenými organismy ve tvaru "sekaného jehličí nebo zelené krupice" a voda přitom zůstane čirá, jedná se z největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.

Koupací biotop - bazén, kde se o čistou vodu nestará chlór, ale příroda. Na snímku koupací biotop v pražském Radotíně.
Koupací biotop - bazén, kde se o čistou vodu nestará chlór, ale příroda. Na snímku koupací biotop v pražském Radotíně.

Ještě jednodušší je test při vstupu do vody. Když tak budeme činit opatrně, tak, aby se nezvířily usazeniny ze dna, můžeme pozorovat, zda se kolem nás ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, jedná se pravděpodobně o sinice, uvádí SZÚ.

V případě, že touha po osvěžující koupeli bude obrovská a ani voda obsahující sinice nás od koupání neodradí, doporučuje SZÚ netrávit ve vodě více času než 10 minut. To je zhruba doba, po které začne lidské tělo přijímat z vody více látek a je tudíž zranitelnější. Nepřímo lze maximální dobu bezpečnou ke koupání odvodit také podle začínající "rozmočené kůže prstů“. Je-li to možné, je podle SZÚ vhodné se po koupání v takto znečištěné vodě osprchovat čistou vodou a odstranit tak z pokožky řasy a sinice, které na ní během koupání ulpěly.

Koupací jezírko místo zahradního bazénu?

Koupání ve vlastním zahradním bazénu je dnes vcelku běžnou věcí. Pokud chcete koupání bez chlóru a vodu čištěnou přírodními procesy, pak si můžete na své zahradě zřídit přírodní koupací jezírko.


Přečtěte si článek Přírodních koupacích biotopů v Česku přibývá. Čím jsou zajímavé?


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

19.1.2021 19:17
Já mám z přírodních rybníků takový divný pocit. Člověk nikdy neví, co na něj v rybníku vyplave :-D . My jsme si koupili na zahradu velký bazén z https://www.albixon.cz/bazeny/ a tam je krásně čistá voda, takže vidím na dno a hlavně v našem bazénu nehrozí, že by v něm plavalo něco, co nemá :-D .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist