https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/lide-z-podboranska-nechteji-za-humny-jaderny-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Lidé z Podbořanska nechtějí za humny jaderný odpad

18.4.2003 | ÚSTÍ NAD LABEM | Právo
Venkované z obcí Lubenec, Blatno a Tis na Podbořansku nechtějí mít za humny úložiště jaderného odpadu.
 
Svůj protest sepsali do petice, kterou jen v Lubenci podepsalo přes 250 lidí. Do boje proti unikátní hlubinné skládce za padesát miliard korun vytáhli lidé navzdory ekonomickým výhodám, které by z toho jejich obce mohly mít. "Nejsme tak krátkozrací, abychom za tím viděli peníze. Teď bychom sice měli opravené silnice, ale generace po nás by se nám pěkně poděkovaly. Jak už by tady to úložiště jednou bylo, určitě by se rozšiřovalo. Dopadlo by to jako s celým severem Čech. Zahájila se těžba a pak už se hrabalo všechno," usoudil lubenecký starosta Bohumil Peterka. Uvažovaná lokalita patří k nejčistším a ekologicky nejméně zasaženým územím průmyslového severozápadu. O jaderném odpadu si místní myslí své a dali to jasně najevo už v první polovině devadesátých let. Tehdy se uvažovalo o vybudování úložiště vyhořelého jaderného paliva v okolí Žihle. Přes sedm set Lubeneckých podepsalo protestní petici. "Copak je tak těžké pochopit, že máme strach? Odborníci nás sice ujišťují, že to úložiště bude bezpečné, ale sami by ho za plotem určitě nechtěli," usoudila jedna z místních žen. V úterý v podvečer se zástupci Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) pokoušeli obavy místních rozptýlit. Přesvědčovali je, že hlubinné úložiště bude bezpečnější než běžná skládka domovního odpadu. Žádné podobné prý zatím na světě není. "Proč bychom měli první první zrovna v tomhle?" namítají místní.

Bojí se, že nejlépe vyhovují požadavkům

Proti vývozu vyhořelého paliva jaderných elektráren mluví především nákladnost podobného kroku. Pro Česko bude levnější, když si vybuduje vlastní úložiště. Zatím však SÚRAO nezveřejnila, kde chce v roce 2018 hlubinnou skládku postavit. V úvahu připadá několik lokalit. Jednou z nich je právě Velký malměřický les u Lubence a Blatno. V něm by se do žulového masívu vyvrtal otvor k úložišti v hloubce půl kilometru. Místní se bojí, že právě jejich okolí nejlépe vyhovuje požadavkům SÚRAO. "Oblast je málo lidnatá, seizmologicky stabilní a máme tu kvalitní, 400 miliónů let starý žulový masív," pokrčil rameny Peterka. O stavbě hlubinného úložiště se má rozhodnout 25. dubna. Do té doby se samosprávy i místní obyvatelé kromě petice chtějí bránit ještě dopisem ministerstvu obchodu, Parlamentu ČR i prostřednictvím místních poslanců. Věří, že když bude jejich hlas dost silný, nemůže se stát tvářit, že neslyší. Další vytypované lokality se nacházejí hlavně v jižních Čechách. K větší aktivitě v protestech vyzývá lidi ze severu Čech i sdružení Jihočeské matky, které je známé odporem proti Temelínu.
reklama

 
Šárka Tonarová

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist