https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/vetsina-evropskych-mori-je-cista-k-vyjimkam-patri-balt
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ižurnál: Většina evropských moří je čistá. K výjimkám patří Balt

1.8.2011 | PRAHA | Ižurnál
S letní dovolenou se pojí obrázek nádherně modrého průzračného moře s palmami. Ne vždy se tyto obrázky ale shodují s realitou. Podle Evropské agentury pro životní prostředí byl loni destinací s nejčistší vodou Kypr, následovalo ho Chorvatsko, Malta a Řecko. Drtivá většina vod je podle agentury pro koupání vhodná.
 
Některá evropská moře ale mívají s čistotou vody problémy.

„Na prvním místě bych jmenoval Baltské moře, které je docela mělké a má nízkou slanost. Je tma znesnadněna výměna vody ve svislém vertikálním sloupci. Značná část vod Baltského moře v hlubinách je vlastně mrtvá voda s malým množstvím kyslíku,“ řekl Bohumír Jánský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Problémy způsobují Baltu podle jeho slov také velká průmyslová města a řada říčních přítoků. Na druhé místo ve znečištěnosti řadí Severní moře, které rovněž obklopují velmi průmyslové země a ústí do něj celá řada velkých řek a navíc se tam těží ropa.

Pokud jde o středomořské destinace, kam v létě míří většina turistů, nejvíce zatížená znečištěním je podle Bohumíra Jánského ze Španělska Costa Brava, z Francie ústí řeky Rhony, okolí přístavu Marseille a v Itálii mají každoroční problémy pobřeží Ligurského moře na jih od Livorna, kde se někdy zavírají i pláže pro turisty kvůli velkým koncentracím bakterií. Ještě horší ale podle Bohumíra Jánského bývá situace kolem Terstu, kde jsou v některých letech, když jsou vody zvláště teplé, vysoce překročené normy pro bakterie coli.

„Čím dále na východ, tím se situace zlepšuje. Východní Středomoří je na tom výrazně lépe než západní Středomoří,“ uvedl Bohumír Jánský.

Z hlediska čistoty mořské vody by proto turistům doporučil pobyt ve východním Středomoří od „čáry“ Tuniska, Sicílie, jižní Itálie na východ, kde je výrazně menší průmysl a přímo na pobřeží nejsou velká města. Určitě v pořádku je podle něj Jaderské moře s výjimkou Terstského zálivu a všechny řecké ostrovy.

Pokud jde o Černé moře, problémy jsou podle Bohumíra Jánského pravidelně na pobřeží Rumunska v oblasti Dunajské delty a ještě horší je situace v dněprovském limanu v ústí řeky Dněpr na ukrajinském pobřeží, kde pravidelně kvete voda, což znamená, že je v ní velké množství řas.

„Zcela nevhodné pro rekreaci je velmi mělké Azovské moře, kde voda kvete každé léto,“ dodal Bohumír Jánský.
reklama

 
Michaela van Erne, Eva Presová

| Ižurnál

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist