https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/zvirata-se-stehuji-do-mest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Zvířata se stěhují do měst

2.5.2003 | PRAHA | MF Dnes
Zvěř mění své odvěké zvyky: z lesů se stěhuje do měst za lidmi. A zatím to vypadá, že jí jde soužití s člověkem velice k duhu. V jeho blízkosti má klid i dost potravy.
 
Člověk prchá z měst do přírody za klidem a ze stejného důvodu přitahují lidská sídliště kuny skalní, zajíce, ježky, a dokonce i lišky. Ve městech po nich nestřílejí nimrodi, nemrzačí je kombajny zemědělců, mají v nich dostatek potravy a zpravidla i optimální podmínky k vytváření pelechů. "Útok" zvěře na města chápou ochranáři jako jeden z důkazů, že příroda se vzpamatovala. "Anebo spíše přizpůsobila člověku. A ten jí vadí nejvíc," míní Věra Přibylová z pražské stanice handicapovaných zvířat v Jinonicích. Pro kunu skalní se stala například Praha už dávno rájem a stejně tak ostatní větší města. Výborně se jí daří ve všech vilových čtvrtích s klasickými půdními prostory. "Vyhýbá se jen panelovým sídlištím s nedostatkem zeleně," upřesňuje Přibylová. Kuna se podle ní stává problémem většiny evropských měst. Pražany trápí především zápachem a v noci i hlukem. Kuna si totiž na půdách shromažďuje zásoby potravy, které pak hnijí, a také její výkaly prosakují stropem.

Kuny loví škůdce

"S kunami je marný boj," říká správce budovy pražského Archeologického ústavu Zdeněk Čekal. "Jakmile se setmí, střídají v budově pracovníky ústavu. Dostanou se úplně všude. Jsou strašně chytré." Věru Přibylovou dokonce před časem zavolali úředníci Komerční banky v ulici Na Příkopě, aby něco udělala se dvěma kunami, které jim pobíhají po kancelářích. V Bystřici nad Pernštejnem uspořádali myslivci dokonce seminář, jak na kuny skalní vyzrát a vylákat dál od vesnice, kde už je mohou lovit. Chytat kunu, ježka či zajíce do želez nebo je trávit jedem, to je podle Marcely Mikeskové ze svazu ochránců přírody protizákonné. Na kunu se Mikesková dívá shovívavě, protože loví přemnožené potkany a likviduje i hnízda holubů, kteří jsou pro velká města rovněž problémem. Na sídlištích se však začíná dařit i liškám, zajícům (zejména na hřbitovech a v lesoparcích), ježkům (žijí například v Praze na Karlově náměstí), na okrajích sídlišť dokonce i srnám. Na rozdíl od kuny si však udržují od lidí odstup. Zvěrolékaři neevidují případ, že by se při této "invazi" zvěře přenesla na člověka nakažlivá nemoc.

Divočák v Olomouci

Na zkušenou do města se občas vydá i mnohem nápadnější zvíře. Například až do centra Olomouce proniklo divoké prase. Stačilo málo a divočák došel až k radnici. "Chystali jsme výstavu a u hlavního pavilonu se ozval rámus. Mysleli jsme, že tam zlobí děti, ale byl to kanec. Nevím, kdo se lekl více, jestli on nebo my. V každém případě utekl a nikdo ho nedohonil," říká šéfka zahradníků olomoucké Flory Naďa Krejčí. Mnozí Olomoučané navíc tvrdí, že v parcích pobíhají lišky. Některé druhy zvěře se však podle ochranářky Přibylové vyrovnávají se změnami obtížně. "I tady platí: nikdy neříkej nikdy. Ještě nedávno bych nevěřila, že bude u pražského Smíchova plachtit lidem zdaleka se vyhýbající luňák červený nebo hnědý. A oni si tam poletují."
reklama

 
Jan Gazdík, Helena Vaculová, Jan David

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist