http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cestovatelka-vyucuje-jogu-mezi-konmi-v-podhuri-krusnych-hor
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Cestovatelka vyučuje jógu mezi koňmi v podhůří Krušných hor

12.7.2016 07:30 | BOUČÍ (ČTK)
"Děláme i dechová cvičení, meditace, v přestávkách je možné si užít kozu, kočku, psa, koně - co kdo chce. Není tady pořádně telefonní signál, vlastně tady není v podstatě nic kromě nádherné přírody a toho, co si tu sami vytvoříme," říká Rozsypalová. Ilustrační obrázek
"Děláme i dechová cvičení, meditace, v přestávkách je možné si užít kozu, kočku, psa, koně - co kdo chce. Není tady pořádně telefonní signál, vlastně tady není v podstatě nic kromě nádherné přírody a toho, co si tu sami vytvoříme," říká Rozsypalová. Ilustrační obrázek
Cvičit tradiční indickou jógu, meditovat a přitom si užívat kontaktu se zvířaty a přírodou. Takovou možnost přivezla do netradičního prostředí jezdecké stáje v podhůří Krušných hor cestovatelka Tatiana Rozsypalová. V rámci jóga víkendu u koní v Boučí na Sokolovsku si lidé podle ní mohou odpočinout od pracovních povinností, protáhnout tělo, ale i najít cestu k sobě samým.
 

"Jóga jako taková znamená pospolitost. Proto tady neděláme jen fyzické cvičení v podobě ásanů neboli pozic, o kterém si v západním světě myslíme, že jsou jóga. Děláme i dechová cvičení, meditace, v přestávkách je možné si užít kozu, kočku, psa, koně - co kdo chce. Není tady pořádně telefonní signál, vlastně tady není v podstatě nic kromě nádherné přírody a toho, co si tu sami vytvoříme. To pomáhá všem, aby se nejen uklidnili, ale aby se hodně naučili sami o sobě a protáhli si tělo i mysl," řekla ČTK Rozsypalová.

Instruktorka je sama majitelkou koně, k přírodě vždy měla blízko. Zálibu v józe si přivezla z cest po světě. Kvůli cestování před lety zanechala dobře placené práce pro nadnárodní společnost. "Scházel mi pocit štěstí a radosti, tak jsem se rozhodla, že to změním. Začala jsem cestovat, stala jsem se instruktorkou potápění a kapitánkou na lodi. Kvůli hlubšímu poznání sebe i světa kolem mě jsem odjela do Indie a strávila jsem rok a půl v indických a nepálských horách, v ášramech a v místních komunitách. A tam jsem poznávala všechno, o čem jóga je," popsala Rozsypalová.

Fyzické cvičení tvoří podle ní jen 30 procent jógy, zbývající část je věcí duchovního naladění. V Boučí tak zájemci zažijí nejvíc z původní hatha jógy, z níž vycházejí všechny další typy, které se cvičí v nejrůznějších fitness a dalších centrech. Pro ozvláštnění se ale při jóga víkendu částečně cvičí i akrobatická jóga, tantra jóga nebo jóga smíchem. "Výhoda je, že sem častěji než na běžné hodiny jógy zamíří i muži. To nám umožňuje dělat právě i párovou jógu, která je zajímavá výměnou ženské a mužské duchovní energie," doplnila instruktorka.

Jóga víkend se v Boučí koná vždy jednou za rok, vždy třetí víkend v červenci. Kromě pobytu mezi zvířaty a jogínských cvičení je ve stáji jsou možné i vyjížďky na koních do přírody nebo klasické jezdecké výcvikové lekce. Jezdecký areál leží asi deset kilometrů od Sokolova v osadě Nové Domy.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist