Opatření udržující kvalitu vody na Brněnské přehradě budou intenzivnější
Město a kraj se každoročně podílejí na čisticím systému, který spočívá v provozu věží a dávkování síranu železitého, rovným dílem a každý rok uvolní ze svého rozpočtu dohromady 16 milionů korun. Provoz zajišťuje Povodí Moravy. "Výsledky z předchozích let ukazují, že systém funguje. Průběžně ale pracujeme na jeho vylepšování a zefektivnění. Než jsme na Brněnské přehradě zahájili tento projekt, bylo koupání v nádrži možné většinou jen do začátku července, poté Krajská hygienická stanice vyhlásila zákaz především kvůli přemnoženým sinicím a masivnímu výskytu vodního květu. Od roku 2010 se nám daří kvalitu vody udržovat na dobrých hodnotách po celou koupací sezonu," řekl náměstek brněnské primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).
Síran železitý omezuje vznik fosforu, který je klíčovou živinou pro sinice. Obvykle se do vody dostává splachem z polí, protože je klíčovou součástí hnojiv, ale také jako součást splašků z okolních chat. Změna systému aerace a zvýšení počtu míchacích věží povede k efektivnějšímu promíchávání vodního sloupce, což dále znesnadní množení sinic. Těm kromě fosforu nahrává nízký přítok vody do nádrže v letních měsících, jejich růstu také svědčí vysoké teploty. Počet tropických dnů přitom dlouhodobě roste. "Cílem zvýšení počtu míchacích věží je, aby se teplá a okysličená voda u hladiny, ve které se sinicím daří, promíchala s chladnější, což zpomaluje jejich rozvoj a současně pozitivně okysličuje spodní bezkyslíkaté vrstvy nádrže," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Letos byla opatření spuštěna 1. května. I přes vysoké teploty a nízký přítok vody se dařilo udržet její kvalitu na stupni jedna (voda vhodná ke koupání) a dva (voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi). Až před koncem srpna Krajská hygienická stanice vodu v Brněnské přehradě ohodnotila třetím stupněm z pětibodové stupnice (zhoršená jakost vody).
S provozem opatření se počítá i v dalších letech. Brněnská přehrada se díky čisté vodě stala znovu oblíbeným místem k rekreaci a koupání stejně jako Svratka pod nádrží. Na jundrovskou pláž míří denně v těchto teplotách až stovky lidí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Michal Ukropec
26.8.2023 05:34Daniel Fiala
29.8.2023 11:23 Reaguje na Michal Ukropecsmějící se bestie
26.8.2023 06:27Jak jsou kontrolovány odpadní vody u okolních chat !
Jindřich Duras
27.8.2023 11:23 Reaguje na smějící se bestieOkolní chaty je třeba kontrolovat, ale nemají faktický vliv, protože to možné znečištění je nepatrné. Obvykle ale padnou každému na první dobrou do oka :). Veškeré znečištění pochází z povodí nádrže, kde se stále odpadní voda nečistí, jak by měla...+ za deště odlehčené odpadní vody z jednotných kanalizací. Je to tak všude.
Jen Brnak
27.8.2023 17:11Jindřich Duras
27.8.2023 20:09 Reaguje na Jen BrnakDaniel Fiala
28.8.2023 12:23 Reaguje na Jen BrnakVydržel jsem se koukat na tu Svitavu celých 5 minut, protože to je jen malý zlomek co Svitava a Svratka musí pobírat pořád dokola. Déšť co déšť, rok co rok. A potom se nějakej hydrobiolog diví koncentracím celkového fosforu ve VD NM II a III ... protože to ve výsledcích vzorkování néjni!!! Ale já tu profesionální slepotu stejně nechápu.
A kejklíři jako poslední bod v logické souslednosti vytáhnou erozi a vystrčí ji na vrchol, aby zaclonili výhled.
... tím samo neříkám, že eroze je fajn, vůbec ne, totálně ničí to, co nás živí.
Díky Dan F.
P.S. Nemáte náhodou k tomu datum a úhrn srážky? Jen houšť a větší kapky!!