EK chce zlepšit pomoc zemím při zvládání přírodních katastrof
"Stávající systém je zastaralý, a proto potřebujeme nynější struktury dostat na novou úroveň," uvedl. Základem je podle něj posílení kolektivní evropské schopnosti reagovat a společné sdílení potřebných kapacit. Stylianidis ale zároveň zdůraznil, že hlavní odpovědnost za zvládání krizových situací na svém území nadále ponesou členské země bloku.
Systém rescEU má zahrnovat vybavení, jako jsou protipožární letouny a či vodní čerpadla, jež umožní doplnění kapacit jednotlivých států. Náklady přitom mají být hrazeny z unijních peněz. Operační řízení a rozhodování o nasazení si chce komise ponechat ve své pravomoci.
Komise také plánuje pomoc zemím při rozšiřování jejich vlastních kapacit, a to financováním nákladů na přizpůsobení, opravy, přepravu i provozu stávajících zdrojů a techniky. Dosud totiž platí pouze náklady na přepravu. Tyto nástroje a prostředky mají být součástí sdílené rezervy zdrojů pro případ mimořádných událostí, takzvané "Evropské rezervy v oblasti civilní ochrany".
Stylianidis připomněl letošní lesní požáry v Portugalsku, Chorvatsku, Španělsku, Francii, Itálii, či Řecku, hurikán a povodně v Irsku a Británii. "V Německu, Polsku, České republice a v Řecku jsme zažili smrtící bouře," upozornil komisař. V Evropě letos přišlo v důsledku živelních pohrom o život celkem více než 200 lidí, důsledky jsou i hospodářské. Jen například v Portugalsku se škoda lesních požárů odhaduje mezi červnem a zářím na asi 600 milionů eur (přes 15,5 miliardy Kč).
Mechanismus civilní ochrany je nyní v unii dobrovolný. Brusel tak koordinuje dobrovolně nabízenou pomoc ostatních zemí státu, který o ni partnery požádá. Nabídky se soustředí v evropském Středisku pro koordinaci odezvy na mimořádné události se sídlem v Bruselu.
Extrémní počasí a další události v posledních letech ale podle komise vedou k tomu, že si státy už nejsou schopny tolik vzájemně pomáhat, zejména v případech, kdy jich stejné katastrofě čelí několik současně.
"Klimatická změna mění pravidla hry," upozornil komisař s tím, že nyní jsou důsledky katastrof častější, tragičtější a složitější. "Je třeba si připustit, že toto je nová realita, nový normál. A žádná země nemůže tomuto fenoménu čelit sama," dodal.
reklama