Ekologičtí aktivisté vyzvali Jurečku, aby nepodpořil licenci pro glyfosát
Glyfosát je stejně jako například červené maso zařazen na seznamu Světové zdravotnické organizace jako "lehčí" karcinogen. Podle studie, kterou v roce 2013 představilo Hnutí Duha, má stopy glyfosátu v těle šest z deseti Čechů. V Evropě byl výskyt zaznamenán u 45 procent testovaných lidí, látka na hubení plevele se podle aktivistů totiž nadužívá. V Česku bylo však na glyfosát testováno jen deset lidí, v Evropě pak celkem 184.
"Ministr Jurečka by měl v květnu hlasovat pro zákaz dalšího používání nebezpečného glyfosátu a hájit tak zájmy českého zemědělství a zdraví lidí před zájmy výrobců pesticidů," řekl programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh. Glyfosát podle něj není nenahraditelný, nadužívání v zemědělství je podle něj naopak kontroproduktivní.
"Naprosto nevhodný je pro ošetřování veřejných prostranství či dokonce dětských hřišť," dodal. Proti obnovení licence se podle ekologických aktivistů postavila například Francie, Nizozemí, Švédsko nebo Dánsko. Naopak ČR podle hnutí zatím podporuje schválení na používání glyfosátu na dalších 15 let.
Ministerstvo problém podle své mluvčí Markéty Ježkové vnímá. "Ministerstvo zemědělství spolu s odborníky z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského zváží před příslušným jednáním Stálého výboru EK, na kterém se bude jednat o obnovení povolení glyfosátu, všechna objektivně zjištěná data a připraví pro toto jednání instrukci, která bude reflektovat rovněž případná doložená rizika," řekla dnes ČTK Ježková.
Glyfosát může ohrozit vývoj lidského plodu, zvyšuje riziko genetických mutací a rakoviny. Protože se ale z těla dostane už po týdnu, je jeho přímý vliv na lidské zdraví těžko prokazatelný. V přírodě snižuje biologickou rozmanitost a vyplavuje se z půdy do podzemních vod.
Herbicid známý pod obchodní značkou Roundup se kromě hubení plevele na polích používá k postřikům v parcích nebo na železnici. Do těla se může dostat v jídle, vdechnutím nebo dotykem. Ochráncům přírody hlavně vadí jeho použití k dosoušení řepky, kukuřice nebo slunečnice před sklizní.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Je jasné, že čím dřív začne platit TTIP tím lépe.