https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/experti-narust-hladiny-mori-muze-byt-vyssi-nez-se-predpokladalo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Experti: Nárůst hladiny moří může být vyšší, než se předpokládalo

31.3.2016 11:51 | PRAHA (ČTK)
Nárůst hladiny moří v tomto století by mohl být až o 50 centimetrů vyšší, než se očekávalo. Vyplývá to z nové studie, na které se podíleli klimatologové ze dvou amerických univerzit.
Nárůst hladiny moří v tomto století by mohl být až o 50 centimetrů vyšší, než se očekávalo. Vyplývá to z nové studie, na které se podíleli klimatologové ze dvou amerických univerzit.
Nárůst hladiny moří v tomto století by mohl být až o 50 centimetrů vyšší, než se očekávalo. Vyplývá to z nové studie, na které se podíleli klimatologové ze dvou amerických univerzit. Experti zjistili, že led na Antarktidě taje mnohem rychleji, než se dosud myslelo, uvedla agentura Reuters. Poslední zpráva OSN o dopadech globálního oteplování podle nich rychlost tání ledů podceňuje.
 

Zpráva vydaná OSN v roce 2013 hovoří o tom, že kvůli změnám klimatu způsobeným lidskou činnosti by v nejhorším případě mohly hladiny moří do roku 2100 stoupnout o 52 až 98 centimetrů. Podle nové studie by ale tento nárůst mohl být až 1,5 metru, což by znamenalo mnohem větší hrozbu pro města jako je New York či Šanghaj.

"Mohlo by jít o pohromu pro mnoho nízko položených měst," citoval časopis Nature hlavního autora studie Roberta DeConta z univerzity v Massachusetts. "Například v Bostonu by v příštích 100 letech mohla hladina moře stoupnout o více než půldruhého metru," dodal DeConto.

Jeden z faktorů, který byl údajně ve zprávě OSN podceněn, je takzvané praskání ledových ker. Tímto způsobem totiž může led na Antarktidě padat do moře mnohem rychleji.

Klimatolog Anders Levermann z institutu pro zkoumání následků klimatických změn v německé Postupimi závěry studie přivítal s tím, že půjde o nový impuls pro zkoumání praskání ledu v Antarktidě. O zvyšování hladiny moří hovoří poslední dobou mnozí vědci. Podle bývalého experta NASA Jamese Hansena by mohly mořské hladiny v nadcházejícím století narůst až o několik metrů. Levermann ale Hansenova tvrzení odmítl.

Nová studie vědců z amerických univerzit předpokládá, že v případě pokračujícího oteplování vzduchu i oceánů by mohla Antarktida přispět k nárůstu hladin moří o více než 13 metrů do roku 2500.

Na prosincovém klimatickém summitu v Paříži se více než 190 zemí shodlo, že je potřeba udržet do konce století globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období a co nejvíce se přiblížit hodnotě ještě o půl stupně nižší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist