Fabius klimatickou dohodu označil za vítězství diplomacie
Země světa se loni v prosinci dohodly na tom, že do konce století udrží globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období a co nejvíce se přiblíží hodnotě ještě o půl stupně nižší. Dokument, o kterém v rámci ratifikačního procesu bude později hlasovat i Evropský parlament, má nahradit od roku 2020 stávající kjótský protokol.
"Pečlivá diplomacie může přinášet dobré výsledky," řekl Fabius v plénu s tím, že dohodu v Paříži podepsalo 196 státních delegací. Připomněl, že před vznikem ujednání řada lidí pochybovala o tom, zda se podaří dosáhnout nějakého konkrétního výsledku. Ke vzniku dohody podle něj výrazně přispěl svým úsilím evropský komisař pro energetiku a ochranu klimatu Miguel Arias Caňete.
Fabius europoslancům připomněl, že Evropská unie ke splnění klimatických závazků musí upravit systém obchodování s emisními povolenkami. Evropská komise již loni příslušnou revizi ohlásila. Ta počítá s tím, že od roku 2021 se bude počet vydávaných povolenek na vypouštění škodlivin do ovzduší snižovat o zhruba 48 milionů ročně, což má firmy přimět k rychlejšímu zavádění ekologicky šetrnějších provozů. Za deset let by úspora povolenek měla znamenat o 556 tun méně emisí.
V závěru debaty francouzský ministr poděkoval odborníkům. "Chci vzdát hold vědcům, kteří jasně potvrdili globální oteplování a vyčíslili ho," dodal s tím, že díky nim se nynější ekologické debaty už nezdržují diskusemi o tom, zda globální oteplování existuje a zda mu napomáhá lidská činnost.
reklama