Chceme vědět, co jíme, volají americké nevládky
Jako kandidát na prezidenta Barack Obama v roce 2007 slíbil, že zlepší značení GMO v potravinách, „protože Američané mají právo vědět, co kupují“. GMO potraviny pro Obamu jako senátora bylo populární téma, ale od jeho zvolení prezidentem i přes tlak veřejnosti nic pro změnu ve značení nedělá.
Nejen že se Obama v roli prezidenta k GMO nevyjadřuje, ale ministerstvo zemědělství, které dohlíží na zemědělské postupy, dokonce povolilo vzrůst pěstování GMO plodin. I přes všechny potíže jako vznik plevelů odolných proti herbicidům, píše Tom Philpott.
Koalice nevládních organizací za udržitelné potraviny a bioobchodování zahájila kampaň pro značení GMO potravin. Součástí kampaně je i formální návrh pro Správu potravin a léčiv (FDA). Tato organizace sice nemůže začít značit GMO potraviny jen na základě průzkumů veřejného mínění nebo kampaně, ale měla uznat, že geneticky modifikované potraviny se od těch nemodifikovaných podstatně liší.
FDA totiž od roku 1992 podle Philpotta o GMO říkala, že „potraviny získané těmito novými metodami se významně neliší od ostatních potravin“ a že technika genetické modifikace je bezpečnější než tradiční pěstování rostlin.
Nicméně změna přišla před nedávnem, když podle Toma Philpotta FDA dospěla k závěru, že GMO potraviny způsobují chronické zdravotní potíže. Další vývoj v otázce značení GMO potravin by mohl mít za výsledek, že lidé budou díky informacím o GMO vědět, co kupují, a navíc FDA konečně uzná, že GMO ingredience jsou odlišné a je třeba je regulovat, dodává Tom Philpott.
Podle loňského průzkumu agentury Reuters Thompson (http://www.justlabelit.org/wp-content/uploads/2011/09/NPR_report_GeneticEngineeredFood-1.pdf) si ale 90 % Američanů myslí, že by potraviny obsahující GMO měly být označovány.
Podle článku Toma Philpotta „Will Barack Obama break his GM food labelling promise?“ zveřejněného na serveru guardian.co.uk dne 6. října 2011.
reklama