Hodina Země: v sobotu večer zhasnou některá světla. Kvůli ochraně klimatu
„Symbolickým zhasnutím městských dominant, místních památek, firem i bytů dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,“ vysvětluje důvody pořádání akce Hodina Země Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.
Loňský rok byl třetím nejteplejším rokem v řadě od počátku soustavného měření teplot. Rychlost růstu teplot se navíc v posledních letech zvyšuje. „Potřeba řešit příčiny klimatických změn je již více než naléhavá. Jenže jednotlivec sám mnoho neudělá. Poselstvím Hodiny Země je, že společným úsilím je možné planetu ještě ochránit,“ říká Radka Matějíčková, koordinátorka kampaně z Ekologického institutu Veronica.
Významným dopadem klimatický změn je nedostatek vody. Sucho se stává problémem nejen u nás, ale zejména v rozvojových zemích. Cílem kampaně je tak mimo jiné upozornit na to, jak naše každodenní spotřebitelské chování ovlivňuje životní prostředí po celém světě. Klimatickým závazkem, který mohou přijmout instituce i jednotlivci, jsou tedy i cílené úspory vody. Nejen té, která teče v našich kohoutcích, ale zejména vody spotřebované na pěstování a výrobu potravin.
Do Hodiny Země se postupně zapojilo na 170 zemí, ve kterých se zhasíná přes 12 000 památek a během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí. V České republice se k akci pravidelně připojuje více než 150 měst a obcí, desítky firem a tisíce jednotlivců. Mezi nimi například Praha zhasnutím Petřínské rozhledny, Jihlava svými památkami v centru města, Žatec zhasnutím veřejného osvětlení.
Seznam obcí přihlášených k Hodině Země.
reklama